Podporme petíciu za opravu divadelnej sály

6. 2. 2018

V utorok 6. februára 2018 oznámil primátor Trenčína Richard Rybníček pred zástupcami médií začiatok petičnej akcie. Občania, ktorí ju podporia svojim podpisom, budú žiadať Ministerstvo obrany SR, aby bezodkladne prijalo opatrenia na opravu divadelnej sály v Posádkovom klube (ODA) tak, aby mohla byť občanmi aj vojakmi bezpečne užívaná ako riadny kultúrny stánok.Divadelná sála je zatvorená od jesene 2016 a tak je výrazne obmedzený komfort produkovania kultúry v Trenčíne. „Niekoľko mesiacov sa nevieme dopracovať k jednoduchej a konkrétnej informácii, kedy a či vôbec ministerstvo obrany svoje priestory, ktoré využívali organizátori väčších podujatí a široká trenčianska verejnosť, opraví. Preto sme sa rozhodli iniciovať petíciu,“ povedal primátor. K tomuto kroku ho definitívne priviedlo stanovisko tlačového odboru ministerstva obrany z 22. januára 2018: „V súčasnosti nie je možné stanoviť termín. Ten závisí od finančných možností rezortu, ako aj od rozsahu prác. V rokoch 2018 – 2019 predbežne počítame s rekonštrukciou strechy a z pochopiteľných dôvodov až následne sa budú realizovať práce vo vnútorných priestoroch.“


Podľa R. Rybníčka nie je takýto prístup seriózny. „Posádkový klub (ODA) nie je niekde na kraji lesa, ale v centre krajského mesta. Áno, kedysi bol postavený pre generálny štáb, ale ten sa z Trenčína odsťahoval a budova sa stala kultúrnym priestorom, ktorý, okrem vojakov, využívala predovšetkým široká trenčianska verejnosť. Nemala by chátrať. Pri miliardovom rozpočte ministerstva obrany by oprava tejto divadelnej sály nemala byť problémom,“ skonštatoval primátor Trenčína, ktorého iniciatívu petičnej akcie podporil napríklad aj jeden z organizátorov filmového festivalu HoryZonty Jaroslav Dutka.


„Posledné dva roky sme boli nútení ísť do menších priestorov Hviezdy. Na rozsah festivalu a počet jeho návštevníkov sú tie priestory nedostačujúce. A to znižujú úroveň festivalu, na ktorom robíme naozaj dlhý čas. Ani my sme sa nevedeli dopátrať k informácii, kedy otvoria divadelnú sálu, či sa dá celá vec urýchliť. A myslím, že hovorím za viacerých organizátorov väčších podujatí v Trenčíne. Je ťažké organizovať niečo, keď nevieme, v akých priestoroch nakoniec budeme,“ uviedol J. Dutka.


Pod petíciu sa podpísala aj Zuzana Mišáková, riaditeľka Mestského divadla Trenčín, ktoré pôsobí v našom meste už tri roky ako profesionálny súbor. „Trenčania kedysi prišli o historickú časť mesta s tým, že tu bude stáť jeden krásny moderný stánok, ktorý budú mať všetci k dispozícii. Dnes tento moloch stojí uprostred mesta a my ho nemôžeme využívať a začíname byť z toho nervózni. Jediná šanca, kde môžeme nacvičovať a aj uvádzať predstavenia je Hviezda, kde mesto robí naozaj maximum, ale keď je tá budova malá, tak je malá. Tu nejde len o Trenčín, ale celý región a toto by si mali ľudia z Bratislavy uvedomiť,“ povedala.


Petičná akcia potrvá do 5. marca 2018. Petičné hárky nájdete v budove mestského úradu – v podateľni, v klientskom centre i na matrike. Nájdete ich aj v Kultúrno – informačnom centre na Mierovom námestí, vo všetkých kultúrnych strediskách v Trenčíne, vrátane Hviezdy, v sociálnych zariadeniach mesta Trenčín – na Lavičkovej a Piaristickej ulici, na vrátnici mestskej športovej haly, v Materskom centre Srdiečko, na zimnom štadióne, na krytej plavárni a distribuované sú aj do Klubov dôchodcov, resp. trenčianskych organizácií Jednoty dôchodcov Slovenska.


Ďakujeme za podporu a prosíme  • petíciu vypĺňajte čitateľne

  • do petície nevpisujte poradie petičného hárku

  • nepoužívajte skratky, TN, IL a podobne

  • ak chcete vytvoriť petičné miesto, navštívte internetovú stránku www.odapretrencin.sk a vyplňte dotazník­­

  • ak máte otázky volajte tel. číslo 032/6504 330 – kancelária primátora mesta Trenčín

Všetko potrebné o petícii nájdete aj na internetovej stránke www.odapretrencin.sk.


Petičný hárok stiahnete vo formáte PDF tu. 

Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!