Pod vianočným stromčekom pribudol betlehem

11. 12. 2020

Betlehem z dielne známeho rezbára Vladimíra Morávka má svoje miesto na Mierovom námestí v Trenčíne v predvianočnom čase od roku 2017, kedy zažil svoju premiéru. Od dnes, piatka 11. decembra 2020, sa z neho môžeme tešiť na námestí opäť.

Triapolmetrové dielo je vytesané z lipového dreva, ktoré vyrástlo v Lesoparku Brezina a pod Inovcom. Súsošie s Jozefom, Máriou a malým Ježiškom, tromi mudrcmi a zvieratkami zhora stráži anjel. A práve drevené plastiky anjelov, madon a betlehemy dominujú v tvorbe Vladimíra Morávka, známej nezameniteľným rukopisom, plným nehy. Často zobrazuje rozprávkové postavy, kone, spracúva hudobné i náboženské motívy.

Monumentálne plastiky tohto autora sa nachádzajú aj v Bratislave, na Štrbskom Plese, na  Spiši, v Prahe, v Rakúsku, v Poľsku. 

Pôvodným povolaním kameraman Vladimír Morávek je jednou z najvýraznejších osobností súčasnej neprofesionálnej rezbárskej tvorby na Slovensku. Absolvoval Strednú školu umeleckého priemyslu v Bratislave v odbore fotografia a štúdium na FAMU v Prahe v odbore kamera. Do roku 2006 pracoval ako kameraman v Slovenskej televízii. Drevorezbe a sochám v dreve sa venuje od konca 70. rokov.

Práve jeho anjeli sprevádzali prvé kroky televíznej relácie Aleny Heribanovej Anjeli strážni. Jeho betlehemy videli návštevníci na svetovej výstave betlehemov vo francúzskom Arles i na medzinárodnej výstave v Berlíne.

V Trenčíne vystavoval Vladimír Morávek svoje diela viackrát. Bol zároveň jedným z účastníkov medzinárodného literárno-výtvarného sympózia Ora et Ars na Skalke.

Dielo budeme môcť obdivovať na Mierovom námestí počas celých vianočných sviatkov až do začiatku januára 2021.

Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!