Po Trenčíne budú v sobotu opäť pochodovať pivári

10. 6. 2009

Po Trenčíne budú v sobotu opäť pochodovať pivári. V meste sa uskutoční 18. ročník turisticko-pivného pochodu s názvom Kukanova desina. Pochod sa začína dopoludnia na pláži na Ostrove, kde sa aj skončí. Okružnú trasu vytyčuje desať pohostinstiev po celom Trenčíne. Počas náročnej, vyše 10-kilometrovej trasy mestom a lesoparkom Brezina by teda mali účastníci vypiť aspoň desať pív. Na Kukanovej desine sa každoročne zúčastní 800 až 1 000 ľudí. V Trenčíne platí všeobecne záväzné nariadenie o zákaze pitia alkoholu na verejnosti, organizátori si tak musia vybaviť výnimku.


Pitie piva, samozrejme, nie je striktnou podmienkou, celú trasu môžete absolvovať bez toho, aby ste si k alkoholu čo i len pričuchli,“ povedal spoluorganizátor podujatia Peter Bottka z Búdy na Pláži. Bottka na pláži v záplavovej časti Ostrova tento víkend so svojou búdou končí, nový súkromný investor si pláž s ďalšou časťou Ostrova prenajal od zamarovských urbárnikov. Ide o sedem hektárov pozemkov. Pláž sa rozhodol rekultivovať a za ňou smerom k jazierku vybudovať golfové odpalisko. Bottka hovorí, že Kukanova desina nezanikne. Buď sa dohodne s novým nájomníkom Ostrova, alebo štart a cieľ pochodu presunie inam.


Tradičné trenčianske podujatie vzniklo podľa povesti už nežijúceho básnika Jozefa Urbana v niekdajších Mladých rozletoch o legendárnom bratislavskom pivárovi Kukanovi – degradovanom a prepustenom vojakovi z povolania, ktorý sa rozhodol, že svojich desať pív už nebude piť v jednej krčme, ale pohár vypije vždy v inom podniku. Organizátori každoročné na pochod pozývajú exministra zahraničných vecí Eduarda Kukana. Iných politikov pozvať neplánujú. „Nie som na politiku, pána Kukana pozývame len preto, že je to menovec,“ dodal Bottka.


Publikovanie alebo ďalšie šírenie obsahu správ SITA je bez predchádzajúceho písomného súhlasu  porušením autorského zákona.


Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!