Pestrofarebnými lístkami pokrstili knižku Rudolfa Dobiáša

9. 10. 2009

Do posledného miesta zaplnená obradná sieň Mestského úradu v Trenčíne bola vo štvrtok 8. októbra popoludní dejiskom slávnostného krstu knihy Rudolfa Dobiáša Litánie k slobode.


Najnovšie dielo spisovateľa z Dobrej pri Trenčíne, ktoré finančne podporilo mesto Trenčín, uzrelo svetlo sveta v prešovskom Vydavateľstve Michala Vaška. Svojimi ilustráciami do zbierky veršov prispel Jozef Vydrnák. Organizačne pri krste mestu Trenčín významne pomohli zástupcovia Verejnej knižnice M. Rešetku v Trenčíne.


Milan Resutík pokrstil knižku jesennými lístkami a poprial jej, aby nezapadla lístím. „Aby v budúcnosti som ju videl obchytanú a ušmudlanú. Rád by som sa dopočul, že ju aj kradnú,“ s úsmevom poprial svojmu krstňaťu Resutík.


Rudolfovi Dobiášovi, ktorý dokonca v nedávnych dňoch oslávil životné jubileum  – 75 rokov, prišli zablahoželať viacerí významní hostia.  Všetci svoju účasť na vydarenom podujatí napokon potvrdili podpisom do mestskej kroniky. To, že život sa začína v sedemdesiatich piatich rokoch, oslávencovi s nadsázkou pripomenul Karol Noskovič, podpredseda Konfederácie politických väzňov Slovenska a svojím príhovorom sa pripojil k zástupu gratulantov.


,, Som rád, že sme mohli prispieť k vzniku tohto diela. Práve vďaka nemu si môžeme utvrdiť význam slova sloboda, obzvlášť v tomto symbolickom roku, kedy si pripomíname výročie novembrových udalostí z roku 1989, “ dodal k svojej gratulácii primátor Branislav Celler.  Medzi gratulantami nechýbal ani predseda Trenčianskeho samosprávneho kraja Pavol Sedláček s manželkou. Ten poprial R. Dobiášovi, aby naďalej pôsobil ako tmeliaci element umelcov rôznych pôdob i formátov v trenčianskom regióne. Gabriela Smolíková  z Vydavateľstva Michala Vaška, ktoré sa v dnešnej ťažkej ekonomickej dobe ujalo vydania tejto krásnej knihy taktiež pripomenula symboliku dátumu jej vydania – jubileum autora R. Dobiáša a zároveň výročie nežnej revolúcie, vďaka ktorej sa začalo obdobie slobody po páde totalitného režimu.


„Sloboda by nemala byť zneužívaná,“ poznamenal Rudolf Dobiáš  a vysvetlil, že knižka začala vznikať už v čase vojny v bývalej Juhoslávii. Všetkým prítomným poďakoval za účasť na slávnostnom podujatí, na konci ktorého ešte hodnú chvíľu zotrval s hosťami v neformálnej debate.


„Raz sa staneme zabudnutými básnikmi, niekto iný prevezme našu úlohu,“ citovala Janka Poláková obľúbeného Dobiášovho autora Vítězslava Nezvala. Všetci vyjadrili úprimné želanie, že na skvelého človeka Rudka Dobiáša sa len tak ľahko nezabudne.    Krásne dielo ilustroval priateľ Rudolfa Dobiáša Jozef VydrnákKrst knihy sa konal symbolicky v priestoroch Obradnej miestnosti mesta Trenčín. Spoluorganizátorom podujatia bola Verejná knižnica M. Rešetku v Trenčíne.


 Priateľ R. Dobiáša – výtvarník J. Vydrnák knihu ilustroval a zároveň pri tejto príležitosti predniesol svoju vlastnú esej venovanú spisovateľovi – Dobrý Dobran z DobrejHostia jubilanta v Obradnej miestnosti mesta Trenčín


  

Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!