Otvorili Trenčianske historické slávnosti

31. 7. 2007

          Na Mierovom námestí včera popoludní slávnostne otvorili Trenčianske historické slávnosti. O 17.00 h do Trenčína dorazili   Rimania na čele s cisárom Marcom Auréliom, ktorý viedol v roku 179 n. l. rozsiahlu výpravu za hranice ríše, aby zlomil odpor Markomanov a Kvádov, ktorí na našom území sídlili. V spoločnosti primátora Branislava CELLERA a predsedu Trenčianskeho samosprávneho kraja Pavla SEDLÁČKA, ktorí boli usadení v dobovom koči, spravil sprievod okružnú jazdu mestom. Na druhý pokus zaznela ohromná rana z dela na pódiu, slávnosti boli otvorené a Rimania sa nasťahovali do dobového tábora, postaveného priamo na námestí.


          Rimanov hrá miestne združenie historického šermu Wagus, ktoré sídli na Trenčianskom hrade. V tábore majú aj vlastnú kuchyňu – kópiu vtedajšieho grilu, ženy na nej pre vojakov pripravovali večeru – chlebové placky. Historické slávnosti pripomínajú obdobie, keď rímske légie prekročili Dunaj, hranice ríše. Prezimovali v osade s názvom Lekaristos, známej aj ako Laugaricio. Potvrdzuje to známy nápis na trenčianskej hradnej skale z roku 179 n. l., ktorý po sebe vojaci zanechali. Dnes slávnosti pokračujú okrem iného večernou ohňovou show. V strede námestia je pripravený ring s pieskom, v stredu v ňom budú bojovať gladiátori.


          Počas týždňa sa budú na námestí konať aj divadelné predstavenia, dobové tance, šermiarske súboje, a 3. majstrovstvá sveta v dobovej hre – ringbale. Oslavy bohatej histórie Trenčína vyvrcholia cez víkend 14. Trenčianskymi hradnými slávnosťami. Oslavy sa presunú z námestia na hrad. Ich súčasťou bude dobový jarmok, hry, súťaže, vozenie sa na koňoch, lukostreľba, vystúpenia divadelno-šermiarskych skupín, sokoliarov, tanečných skupín a žonglérov. Nebude chýbať prezentácia remeselníkov. Vlani na hradné slávnosti prišlo okolo päťtisíc ľudí.


Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!