Otvorené a bezpečné školy sú závislé od zaočkovanosti

13. 8. 2021

Minister školstva Branislav Gröhling navštívil v piatok 13. augusta 2021 v rámci kampane Za otvorené školy aj Trenčín. Pripomenul, že od miery zaočkovanosti závisí, ako budú fungovať školy.

Blíži sa začiatok školského roka a veľmi chceme, aby sa začal naozaj v školách prezenčným vyučovaním. Chcem poďakovať všetkým primátorom, starostom i županom za aktivitu, aby zaočkovanosť bola čo najvyššia. Vedecké fakty epidemiológov a virológov hovoria jasne, že očkovanie je dôležité pre ochranu samých seba, svojej rodiny, svojich priateľov, kolegov a aj pre ochranu škôl,“ povedal minister, ktorý v tomto čase cestuje po Slovensku a stretáva sa so zriaďovateľmi škôl. Spoločne vyzývajú učiteľov a ostatných zamestnancov, rodičov i žiakov, ktorí ešte váhajú, či sa zaočkovať, aby tak urobili do konca prázdnin. „Pomôžu k tomu, aby boli školy bezpečné, aby sa v nich deti vyučovali prezenčne,“ zdôraznil B. Gröhling.

Ministerstvo plánuje v budúcom týždni zriadiť aj call centrum. Budú tak naďalej v komunikácii s primátormi a starostami, kde je miera zaočkovanosti nižšia. Za Trenčiansky kraj pôjde najmä o Púchov, Prievidzu a Partizánske. Tam je aktuálne tak nízka zaočkovanosť populácie, že ak sa situácia nezmení, na prelome septembra a októbra tu môže dôjsť k prerušeniu prezenčného vyučovania v niektorých triedach.

„Naopak, pozitívnym príkladom v Trenčianskom kraji je Myjava, kde je zaočkovaných 71 % zamestnancov škôl, pričom priemer na Slovensku je 66 %,“ uviedol minister a poďakoval sa všetkým, ktorí pristúpili k očkovaniu zodpovedne.

V našich základných školách, Základnej umeleckej škole Karola Pádivého a v Centre voľného času je zatiaľ zaočkovaných približne 66 % zamestnancov,“ informoval primátor Trenčína Richard Rybníček. V materských školách v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Trenčín bolo k začiatku augusta 2021 zaočkovaných 72 % pedagogických a 62 % nepedagogických zamestnancov.

„Trenčín je ako mesto i okres medzi lepšími. No i tak budeme ešte určite vyzývať ľudí k očkovaniu. Ako hlavné mesto kraja chceme dobehnúť hlavné mesto Slovenska a byť medzi prvými, ktorí budú stále zelení. Všetci si teraz užívame to, že sa môžeme stretávať, chodiť do kaviarní, reštaurácií a svojim spôsobom sa cítime bezpečne. Predstava, že by sme mali byť zase zatvorení doma a zažívať to, čo sme zažívali, je hrozná,“ povedal primátor, ktorý podporuje súčasné aktivity ministra školstva v rámci kampane Za otvorené školy. „Veľmi oceňujem, že minister chodí po Slovensku a nebojí sa postaviť pred občanov a vyzvať ich, aby sa očkovali a chránili. Ja sa chcem ešte pred začiatkom školského roka stretnúť so všetkými zamestnancami škôl a škôlok, ktorí sa nechcú zaočkovať. Bude ma zaujímať prečo. Ak ma nepresvedčia o svojich dôvodoch, budú nejakým spôsobom znevýhodnení voči tým, ktorí sú zaočkovaní,“ prízvukoval R. Rybníček.

V Trenčianskom samosprávnom kraji je v rámci stredných škôl zaočkovaných 79 % pedagogických a 59 % nepedagogických zamestnancov. Informoval o tom župan Jaroslav Baška.

Opatrenia, ktoré nás čakajú v školách a škôlkach od 2. septembra, bude ministerstvo prezentovať v utorok 17. augusta 2021.

Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!