Oslavy 67.výročia oslobodenia mesta Trenčín

10. 4. 2012

Na Brezine pri Pamätníku umučených sa 11.apríla bude spomínať na jednu z historicky najdôležitejších udalostí pre naše mesto. Trenčín bol totiž 10.apríla pred 67 rokmi oslobodený sovietskymi a rumunskými vojakmi.


Po bleskovom útoku Nemci ešte stačili vyhodiť do povetria oba mosty cez rieku Váh. Ostreľovanie mesta z druhej strany Váhu pokračovalo ešte dvadsať dní. Boje na území vtedajšieho okresu Trenčín si vyžiadali 1 380 padlých Rumunov, 1 255 Sovietov a zahynulo aj 171 civilistov. Boje v okrese ustali 30. apríla 1945.


Dva týždne po skončení vojny sa našlo na Brezine sedem hromadných hrobov. V nich bolo 69 tiel mužov aj žien. Išlo o mučených partizánov, ale aj civilistov s antifašistickým zmýšľaním. Nemci ich aj za pomoci Hlinkových gárd mučili v budovách terajšieho krajského súdu a štatistického úradu od októbra 1944 do apríla 1945. Po exhumácii 43 z nich identifikovali. Najmladší Jozef Chrenko z Dubodiela mal len 19 rokov.


Vzdať hold a vyjadriť vďaku osloboditeľom, ale aj uctiť si pamiatku umučených je v našom meste každoročnou samozrejmosťou. V stredu 11.apríla o 13.00 hod. sa začnú na Brezine pri Pamätníku umučených oslavy 67.výročia oslobodenia Trenčína slávnostným kladením vencov. Osláv sa zúčastnia predstavitelia mesta, samosprávneho kraja, Ozbrojených síl SR, zástupcovia Zväzu protifašistických bojovníkov, Jednoty dôchodcov na Slovensku… Pre verejnosť mesto zabezpečilo autobus, ktorého odchod spred budovy Mestskej polície je stanovený na 12.20 hod.

Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!