Orezávanie sakúr na Soblahovskej

28. 6. 2013

Na impulz SAD Trenčín, keď konáre nakláňajúce sa nad vozovkou komplikovali prejazd autobusov, ale aj napríklad zásobovacích áut, pristúpilo mesto k orezávaniu stromov na Soblahovskej ulici. V takomto rozsahu sa naposledy sakury v tejto aleji orezávali pred 10 rokmi.


Odstraňujú sa nielen nakláňajúce sa konáre nad vozovkou, ale aj oschnuté, poškodené a zhnité konáre. Na stromoch sa prerieďuje celá koruna zo všetkých strán, aby bola vyvážená a dotvarovaná.


Orezy sa realizujú za vegetácie z dôvodu lepšieho  kalusenia rán.  „Nechceli sme to robiť zo začiatku vegetácie, vtedy je prúdenie miazgy najsilnejšie a tiež sme nechceli obrať občanov o krásny pohľad na zakvitnutú alej,“ tvrdí správkyňa mestskej zelene Patrícia Omachelová.


Plody sú len na semenáčoch, nie na ušľachtilých odrodách.  „Minimálne 10 z nich bude asanovaných a nahradených  novými stromami – sakurami.  Rany nebudeme  ošetrovať, lebo vo vegetácií to dokážu  stromy samé. S orezmi na hlavných  konároch už máme skúsenosti, keď stromy vytvorili  bohatú novú korunu.  V prípade Soblahovskej nerobíme veľmi radikálny rez, koruny sa  zo spiacich pukov znovu obnovia,“ doplnila P.Omachelová.


 


Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!