Odhalili pamätnú tabuľu k udalostiam z novembra 1989

16. 11. 2007

         Odhalením pamätnej tabule na budove Mestského úradu v Trenčíne si v stredu 14. novembra necelá päťdesiatka účastníkov pripomenula 18. výročie nežnej revolúcie. Slávnostný akt vykonali primátor Branislav CELLER a jeden z protagonistov novembrových udalostí v Trenčíne Marián KVASNIČKA. Neďaleko stáli aj ďalší aktéri novembra Július BRUNA, Rudolf DOBIAŠ a Anton ŠUMICHRAST.
      „Vlečka nahrádzajúca tribúnu stála iba neďaleko odtiaľto. Stretávali sme sa s oduševnením a nadšením v kine Hviezda. V tom období sa rodilo hnutie Verejnosť proti násiliu, profilovalo sa Kresťanskodemokratické hnutie. Prežívali sme nielen nadšenie, ale aj strach. Vtedajšia moc bola hrozbou pre každého demokraticky zmýšľajúceho človeka,“ povedal M. Kvasnička. Podľa jeho slov tí, čo potom prevzali moc, dlho vyčkávali. V zálohe čakali na vhodnú chvíľu, keď je všetko vybojované. „Keď nič nehrozilo a odvaha zlacnela, prišli na scénu architekti moci a dodnes sa úspešne vezú na vlne moci,“ dodal M. Kvasnička.
          Program sa začal o 12. hodine v ArtKine Metro na Mierovom námestí diskusiou priamych účastníkov Novembra 1989 so spisovateľom R. Dobiašom a poslancom Mestského zastupiteľstva v Trenčíne M. Kvasničkom so študentmi trenčianskych stredných škôl. „Bolo to naše rozprávanie a mladí do toho veľmi málo vstupovali. Malo to výchovno-vzdelávací význam, študenti sú v obraze a vedia, čo je demokracia. R. Dobiaš rozprával o 50. rokoch, ja o 80. a o pohybe v 80. rokoch,“ priblížil besedu M. Kvasnička. „Mládež vie z novembrových udalostí iba útržky, čo im povedali možno rodičia. Cíti však, že má otvorené dvere k vzdelaniu, cestovaniu, poznávaniu, má väčšie možnosti sebarealizácie, ako sme mali my,“ doplnil R. Dobiaš.
          O 14.30 h sa na pódiu Mierového námestia predstavili účastníci súťaže Coca-cola pop star. Braňo Jobus s recesistickým projektom Abusus vystúpil o 15.20 h a o 16.00 h privítali Trenčania na Mierovom námestí kapelu Hudba z Marsu.
          Spomienku organizovalo mesto Trenčín s občianskym združením lampART.


Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!