Od 1. júla vjazd zásobovacích áut do peších zón len do 9.30 h

20. 5. 2019

Mesto pripravuje v peších zónach na Mierovom a Štúrovom námestí, na uliciach Hviezdová, Vajanského, 1. mája, Hviezdoslavova, Jaselská a Sládkovičova zmenu možnosti vjazdu. Kým v súčasnosti je povolený vjazd pre zásobovacie vozidlá od 5.00 do 11.00 hodiny, tento čas sa od 1.7.2019 skráti. Pôvodný návrh počítal s obmedzením už od 9.00 h, no primátor Richard Rybníček sa rozhodol pristúpiť k ústretovému kroku a kompromisnému riešeniu najmä voči prevádzkarom, ktorí otvárajú svoje priestory pre zákazníkov až po 9.00 h. A tak pôvodný zámer povoliť vstup zásobovacím autám do peších zón, vrátane Mierového námestia, sa mení a zásobovanie tu bude možné od 5.00 do 9.30 h.  

Dôvodom skrátenia možnosti vjazdu do peších zón pre zásobovacie vozidlá je zvýšenie bezpečnosti pohybu peších obyvateľov a návštevníkov v historickej časti nášho mesta. Zároveň ide aj o vytvorenie príjemnej a pokojnej atmosféry v turisticky atraktívnom verejnom priestore. Konkrétne Mierové námestie patrí svojimi výhľadmi, blízkosťou hradu, svojou kompozíciou medzi najkrajšie v Európe. No dispozične ide o pomerne úzky priestor. Preto, každé auto, ktoré sa na námestí pohybuje, narušuje kolorit mesta. V tejto súvislosti bude pri vstupe na Mierové námestie osadený výsuvný stĺpik.

Podobné opatrenie zaviedli už dávnejšie aj iné slovenské mestá. Napríklad Bratislava a Banská Bystrica majú povolený vjazd zásobovacích vozidiel do pešej zóny do 9.00 h, v Nitre dokonca do 8.30 hodiny.

Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!