Obyvatelia vyhorenej bytovky pôžičku od mesta dostanú

29. 6. 2007

          Mestské zastupiteľstvo v Trenčíne na včerajšom mimoriadnom zasadnutí na druhý pokus schválilo bezúročnú pôžičku 2,7 milióna korún pre obyvateľov bytovky, ktorú pred mesiacom zachvátil ničivý požiar strechy a spôsobil miliónové škody. Poslanci o pôžičke hlasovali už pred týždňom, jedným hlasom neprešla. Primátor Branislav CELLER preto využil svoje kompetencie a návrh znova predložil, pretože je presvedčený, že obyvatelia pôžičku potrebujú.


          B. Celler zdôraznil, že nejde o žiadnu charitu a ľudia musia pôžičku z rezervného fondu mestu vrátiť do konca roka. Nezávislý poslanec Róbert Lifka sa však domnieva, že udelenie pôžičky je „Pandorinou skrinkou“ a precedensom, podľa ktorého môžu ľudia v budúcnosti pýtať peniaze za každú bežnú poistnú udalosť. B. Celler oponoval, že ak sa vyskytnú podobné prípady, budú ich hodnotiť individuálne. Z 19 prítomných poslancov hlasovalo za pôžičku 17, dvaja sa zdržali.


          Obyvatelia začínajú strechu kompletne opravovať, náklady dosiahnu 3,5 milióna korún, práce by chceli stihnúť do dvoch mesiacov. Podpredseda spoločenstva vlastníkov bytov Miroslav Žilka uviedol, že pôžička od mesta je pre nich veľká pomoc. Okrem nej a preplatenia poistky však budú musieť podľa jeho slov ľudia siahnuť ešte aj na celý fond opráv a zobrať si ďalšiu pôžičku.


          Požiar vznikol počas opravy zatekajúcej strechy. Vyšetrovanie nie je ukončené, avšak podľa hasičov zasahujúcich na mieste mohla byť pravdepodobnou príčinou požiaru neopatrnosť robotníkov pri izolovaní strechy asfaltovou lepenkou pomocou otvoreného ohňa. Mesto má podľa M. Žilku morálnu povinnosť pomôcť, pretože bolo spoluinvestorom a vykonávalo stavebný dozor na len osemročnej budove, s ktorou sú problémy vraj od samého začiatku. Obyvatelia už pred tromi rokmi na Trenčín a druhého spoluinvestora podali žalobu na okresný súd. Od subjektov v žalobe žiadajú nápravy nedostatkov budovy, hlavne zatekajúcej strechy. Obyvatelia totiž na meste s reklamáciou chýb bytovky nepochodili.


          Samospráva tvrdí, že sa ľudia na mesto obrátili až po záručnej lehote. Podľa B. Cellera treba rešpektovať rozhodnutie súdu. Ten však podľa M. Žilku doteraz nevytýčil pojednávanie. M. Žilka dodal, že nechajú preveriť aj zvyšok strechy, pretože požiar na nej ukázal skryte chyby.


         

Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!