Rekonštrukcia južnej časti múru mestského opevnenia je ukončená. Staticky sme zabezpečili a zakonzervovali časť mestskej hradby od južného opevnenia hradu až po priechod z Breziny k Farskému kostolu.
Šlo o pamiatkovú obnovu. Mestské opevnenie je totiž Národná kultúrna pamiatka, evidovaná v Ústrednom zozname pamiatkového fondu SR. Rekonštrukcia sa udiala so súhlasom a pod dohľadom Krajského pamiatkového úradu v Trenčíne. Na jej realizáciu sme získali 300 tisíc eur z grantového systému Ministerstva kultúry SR „Obnovme si svoj dom“. Ďalších takmer 140 tisíc eur doplatíme z mestského rozpočtu.
Práce vykonala spoločnosť Leroto z Bratislavy. Najskôr eliminovali náletovú zeleň z konštrukcie múru a mimoriadne citlivo odstránili aj popínavý brečtan z muriva opevnenia, ktorý ho svojím koreňovým systémom rozrúšal. Následne sa dôkladne sústredili na obnovu a doplnenie kamenného muriva, sanáciu trhlín stien, vysekanie škár, škárovanie muriva a zabezpečenie dlhodobej ochrany koruny sanovaného muriva. Na domurovanie koruny múru použil zhotoviteľ pôvodné kamenivo – lomový pieskovec.
Značnú pozornosť venovali aj obnove historicky cenných gotických omietok z 15. storočia a renesančných omietok zo 16. storočia.
Odkryli aj cenný nález
Reštaurátorský výskum sa dotkol aj gotického portálu bránky v opevnení z 15. storočia. Ten je aktuálne zamurovaný. Krajský pamiatkový úrad v Trenčíne potvrdil, že počas prác na obnove južnej časti mestského opevnenia – po odstránení nevhodnej novodobej prístavby garáží zo strany farskej záhrady – sa odhalil aj cenný nález druhej strany gotického portálu, čo v budúcnosti ponúka nové možnosti pri jeho prezentácii.
Čo vieme o opevnení
V stredoveku bolo mesto Trenčín chránené murovaným opevnením. Dodnes patrí k výnimočne ucelene zachovaným príkladom stredovekých mestských opevnení na našom území. Takéto opevnenia sa budovali na obranu pohraničných miest počas husitských vojen v 15. storočí.
Viac informácií nám poskytli Mária Kucmanová a Daniela Nipčová z Krajského pamiatkového úradu Trenčín:
„Trenčianske mestské opevnenie v 16. storočí pozostávalo z hlavného hradbového okruhu zakončeného vnútornou drevenou ochodzou a murovanou predprsňou so strieľňami a arkiermi. Na severovýchodnej a juhozápadnej strane malo opevnenie vstupné brány v podobe hranolových veží s prejazdom.
Juhozápadný vstup do mesta cez bránovú vežu chránilo opevnené predbránie, barbakán. Trenčianske mestské opevnenie, často mylne považované za súčasť samostatného opevňovacieho systému Trenčianskeho hradu, je vďaka svojím historickým, architektonickým a urbanistickým pamiatkovým hodnotám, evidované ako samostatná národná kultúrna pamiatka. Jej nadzemné súčasti sa delia na dva pamiatkové objekty. Prvým je veža v opevnení (tzv. mestská veža) a druhým hradbový múr.
A práve ten bol už dlhodobo v zlom stavebno – technickom stave, k čomu prispeli aj nevhodné stavebné zásahy z druhej polovice 20. storočia. Aktuálne sa zrealizovala obnova hradbového múru od jeho napojenia na južné opevnenie hradu po karner sv. Michala.
Mestské opevnenie dokladá historický význam privilegovaného mesta Trenčín ako aj staviteľskú zručnosť vtedajších remeselníkov – kamenárov a murárov.“