O pestovaní zvedavosti čítajte už aj v slovenčine

1. 4. 2021

Pestovanie zvedavosti/Cultivating Curiosity je názov projektu, s ktorým naše mesto postúpilo do druhého kola v rámci kandidatúry na Európske hlavné mesto kultúry na rok 2026. Nosným prvkom projektu bol 60 stranový Bid Book, vypracovaný pre medzinárodnú porotu v anglickom jazyku. Najnovšie má už aj svoju slovenskú verziu. Nájdete ju na internetovej stránke www.trencin2026.sk.

Ak vás zaujal projekt kandidatúry mesta Trenčín na Európske hlavné mesto kultúry, iste si radi prečítate, čo obsahuje, aké myšlienky, plány a konkrétne aktivity do neho tím Trenčín 2026 zahrnul. Vo februári zaujal aj medzinárodnú porotu. Dala mu zelenú a posunula ho do finálového výberového kola, čo znamená aj jeho ďalšie rozširovanie a rozpracovanie.

 

Formát bol daný

Projekt Cultivating Curiosity/Pestovanie zvedavosti vznikal počas roka 2020. Okrem tímu Trenčín 2026 a zamestnancov mesta sa na ňom podieľali obyvatelia prostredníctvom odpovedí v dotazníkoch, rôzne organizácie a združenia v rámci organizovaných diskusií ale aj veľké množstvo umelcov, konzultantov a expertov.

Výsledkom niekoľkomesačnej práce, okrem vytvorenia plánov aktivít a samotných umeleckých projektov, bolo zostavenie 60 stranového dokumentu. Formát Bid Booku bol dopredu určený Ministerstvom kultúry SR a Európskou komisiou na 60 strán veľkosti A4.  Aby mohol byť projekt úspešne odovzdaný, musel tím Trenčín 2026 odpovedať na 38 vopred určených otázok.

Otázky boli z rôznych sfér od všeobecných o meste Trenčín a regióne, cez otázky o prínose projektu z hľadiska dlhodobej stratégie, o kultúrnom programe, európskom rozmere až po dôležité otázky ako sú financie, marketing, no napríklad aj to, či má mesto a región reálnu schopnosť a kapacity celý projekt v prípade výhry aj uskutočniť.

Zrodenie publikácie

Každú časť Bid Booku pripravovali iní členovia tímu Trenčín 2026, samotné písanie projektu bolo v angličtine a trvalo dva mesiace. Zvyšok času vyplnil výskum, vytváranie projektov, komunikácia s umelcami, konzultantmi a expertmi. Mesiac následne trvali textové korektúry a samotný grafický dizajn projektu. Jeho autorom je mladý trenčiansky grafický a písmový dizajnér Martin Pyšný. Okrem celého vizuálu projektu sa postupne púšťa aj do vizuálnej komunikácie projektu Cultivating Curiosity. Autormi záberov použitých v Bid Booku sú naši šikovní trenčianski fotografi, ktorí dovolili tímu Trenčín 2026 uverejniť ich fotografie.

Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!