Nový návrh súdnej mapy je pre Trenčín zlý a ponižujúci

4. 10. 2021

Zhodujú sa na tom primátor mesta Trenčín Richard Rybníček i predseda Trenčianskeho samosprávneho kraja Jaroslav Baška. Svoj odmietavý postoj k aktuálnemu návrhu súdnej mapy vyslovili aj dnes, 4. októbra 2021, na tlačovej besede pred budovou Krajského súdu v Trenčíne.

Upravený návrh súdnej mapy z dielne ministerstva spravodlivosti stále počíta so zrušením krajského súdu, čo obaja považujú za chybu a poníženie mesta i celého kraja. Sudcovská rada Krajského súdu v Trenčíne zaslala primátorovi i županovi 57 stranový dokument, aby sa aj oni oboznámili s ich pripomienkami k najnovšiemu návrhu súdnej mapy. Z neho vyplýva, že doba na pripomienkové konanie trvala aj s dnešným dňom len 22 dní. Sudcovia krajského súdu vo svojich pripomienkach ďalej píšu, že chýba k tejto téme celospoločenská diskusia, napríklad aj s primátormi alebo županmi. Podľa nich ju nemožno nahradiť koaličným konsenzom.

Sudcovia pripomínajú, že v Trenčianskom kraji sa nachádzajú tri ústavy na výkon trestu odňatia slobody, z toho jeden je aj na výkon väzby, jeden je nemocnicou pred obvinených odsúdených a sú tu aj dve otvorené oddelenia výkonu trestu odňatia slobody.

„Spolu s predsedom Trenčianskeho samosprávneho kraja budeme žiadať veľmi jasné, presné a relevantné odpovede na pripomienky Sudcovskej rady Krajského súdu v Trenčíne. Chcem sa spýtať pani ministerky Kolíkovej a ostatných členov vlády – čo bude nasledovať, aké ďalšie poníženie krajského mesta Trenčín? Zoberú nám krajský súd a máme informácie, že nám chcú zobrať krajskú prokuratúru, že nám chcú zobrať Krajské riaditeľstvo Policajného zboru. Čo ešte bude nasledovať? Aké prídu ešte rozhodnutia o nás bez nás? Ak pani ministerke záleží na reforme – tak potom je potrebná seriózna diskusia, ktorá nemá trvať 22 dní, ani mesiac, ani 6 mesiacov. Príprava takejto vážnej reformy má trvať 2 – 3 roky,“ uviedol v posledný deň možného pripomienkovania v poradí druhého návrhu súdnej mapy Richard Rybníček.      

Župan Jaroslav Baška, ktorý je i poslancom Národnej rady SR, potvrdil, že on osobne, ale aj krajské zastupiteľstvo odmieta novú súdnu mapu. Podľa neho je nemysliteľné, aby v rámci kraja došlo k zrušeniu krajského a viacerých okresných súdov. „Pani ministerka má s návrhom súdnej mapy cieľ, aby súdy fungovali lepšie. Zaujímavé je, že to odôvodnila tým, že chcú popretŕhať nitky v regiónoch, v okresných štruktúrach, medzi policajtmi, prokurátormi a sudcami. Ak pani ministerka cíti, že sú tu nejaké tlaky, nejaké bratríčkovania alebo iné väzby, nech konajú orgány činné v trestnom konaní. Myslím, že zdôvodniť reformu súdnej mapy spomínaným argumentom, je veľmi lacné. Ak sa navrhnutá súdna mapa aj zrealizuje v praxi, nebude to podľa mňa znamenať zlepšenie vymožiteľnosti práva, ale naopak. Bude to znamenať oddialenie súdov a teda spravodlivosti od občanov. Napríklad, pracovno-právna agenda, ktorá má prejsť z Okresného súdu v Novom Meste nad Váhom na Okresný súd v Liptovskom Mikuláši. To je veľmi zlé,“ prízvukoval J. Baška s tým, že ak sa zmení súdna mapa, bude sa meniť prokuratúra a ďalej organizačné štruktúry v policajnom zbore. „Pýtam sa – sú občania Trenčianskeho kraja druhoradí? Ľudia v tomto regióne si zaslúžia rovnaké služby aj pri styku so spravodlivosťou, s prokuratúrou a políciou ako ostatní obyvatelia z iných regiónov.”  

Aj trenčiansky primátor dúfa, že sa toto zastaví a ministerka Mária Kolíková sa spolu s ostatnými členmi vlády „začne normálne a seriózne správať ku všetkým reformám, ktoré pôjdu naprieč celou krajinou, vrátane územno-správneho členenia. Ja som sa s pani ministerkou stretol, snažil som sa jej veci vysvetliť, ale je evidentné, že sa ona i celá vláda pozerá na Krajský súd v Trenčíne pohľadom, že celé je to zlé a treba to tu – poviem vulgárne – rozprášiť. To je veľmi neslušný a neseriózny pohľad na sudcov Krajského súdu v Trenčíne, veľmi neslušný a nepekný pohľad na celé mesto Trenčín a na celý kraj. Súhlasím so županom, že takýto postoj je skôr emocionálny ako racionálny.“

Krajský súd sídli v štátnej budove, je plnohodnotne obsadený sudcami, čo sa týka prieťahov súdnych konaní, nevymyká sa celoslovenskému priemeru. „Kedysi bol v Trenčíne Vyšší vojenský súd, tiež ho zrušili. Dnes práve trenčiansky krajský súd pôsobí aj ako odvolací súd vo vojenských veciach. Je jediný z krajských súdov, ktorý má túto kompetenciu. Naozaj neviem, prečo chce pani ministerka zrušiť niečo, čo naozaj dobre funguje,“ zdôraznil svoj odmietavý postoj k návrhu súdnej mapy J. Baška, ktorý pripomenul, že „nie sú známe ani konkrétne čísla, aká ekonomika do toho vstupuje, či sa urýchlia súdne konania. Isté je, že ľuďom sa zvýšia náklady už len tým, že budú musieť cestovať. A potom, prečo napríklad náš sudca z krajského súdu má ísť niekde do Žiliny? Nemá to zmysel a pani ministerka by návrh súdnej mapy mala stiahnuť.“

Primátor nášho mesta s ním súhlasí. „Chcem odkázať pani ministerke, že ľahké je niečo rozbiť, oveľa ťažšie je to potom dávať dohromady. Veríme, že sudcovia krajského súdu budú úspešní a Krajský súd v Trenčíne zostane,“ uzavrel R. Rybníček.

Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!