Nové kompostéry sú pripravené na prevzatie

14. 9. 2022

Ak patríte k obyvateľom nášho mesta, ktorí majú záujem o kompostér a zaregistrovali ste sa do konca júna na www.trencin.sk, od pondelka 19. 9. 2022 si môžete nádobu prevziať v MHSL (Mestské hospodárstvo a správa lesov, m.r.o.).

MHSL sídli na Soblahovskej ulici 65. Kompostér si môžete prísť prevziať v pondelok 19. 9. 2022 od 12.00 do 14.00 hodiny a potom v ďalších pracovných dňoch od 7.00 do 14.00 hodiny. 

Zaregistrovaná domácnosť dostane zdarma kompostér, jednoduchý návod ako ho zložiť i návod na správne kompostovanie. Pri prevzatí kompostéra podpíšete preberací protokol.

Nádoba so životnosťou 20 rokov a s objemom 560 l váži približne 17 kg a je odolná voči UV žiareniu.

Kam umiestniť kompostér?

Záhradný kompostér by sme mali umiestniť tak, aby sme kompostovací proces podporili. Preto by napríklad nemal byť na priamom slnku, nakoľko by sme tým neúmerne zvýšili teplotu v kompostéri a zabili prospešné mikroorganizmy. Kompostér by mal byť umiestnený čo najďalej od zdroja pitnej vody a položený priamo na zemi tak, aby sa k materiálu dostali dážďovky. 

Zásady kompostovania

Skladovanie alebo hnitie bioodpadu na jednej kope, niekoľko rokov, nie je kompostovanie. Ak chceme vyrábať kompost v záhradnom kompostéri, je potrebné dodržať základné postupy, aby sme sa z vlastnoručného hnojiva mohli tešiť v každej sezóne.

Veľkosť materiálu – ako prst – Aby sa bioodpad v kompostéri rýchlejšie rozložil, nehnil a nezapáchal, je dôležité ho pred kompostovaním zmenšiť. Mal by mať veľkosť maximálne ako palec, približne 5 centimetrov. Preto odporúčame šupky z ovocia a zeleniny už pri čistení krájať na menšie kusy. Suchý materiál, napríklad konáre, môžete naštiepkovať prostredníctvom záhradného štiepkovača. Keďže vzniká hlavne na jar alebo na jeseň, uložte ho do vreca v blízkosti kompostéra a pripravte si zásobu na celé obdobie.

Vyvážený pomer materiálov – Aby kompost nehnil alebo sa v ňom, naopak, nenachádzal rovnorodý materiál (napr. iba tráva alebo štiepka), musíme miešať suchý a mokrý materiál. Čerstvo pokosenú trávu, zvyšky ovocia a zeleniny premiešajte napríklad so štiepkou alebo suchým lístím. Využiť môžete aj rolky z toaletného papiera alebo papierové obaly od vajíčok. Rôznorodá štruktúra v záhradnom kompostéri umožní lepší prístup vzduchu, čo podporí a urýchli priebeh kompostovania.

Dostatok vzduchu – Kompostovanie je proces, pre ktorý je prístup vzduchu nevyhnutný. Aby sa vzduch dostal do všetkých častí kompostu, pri každom pridaní bioodpadu, masu dôkladne premiešame. Praktickou pomôckou môže byť prekopávač, vďaka ktorému dostaneme mikroorganizmy zo spodnej časti vyššie a nový bioodpad sa rýchlejšie premení na kvalitný kompost.

Správna vlhkosť – Ak je obsah kompostéra veľmi vlhký, hnije. Hnitie nie je kompostovanie, je to, naopak, nežiadúci proces. Na druhej strane, ak je kompost suchý, rozklad sa zastaví. Pre kompostovanie je vlhkosť dôležitá. Dosiahnete ju práve vyššie spomenutými činnosťami. Správu vlhkosť overíte tak, že z kompostéra vyberiete časť rozloženého materiálu, zovriete v pästi a vznikne vlhká hrudka. Kompost by nemal byť sypký, ani by z neho nemalo tiecť veľa vody.

Podľa portálu www.menejodpadu.sk vyprodukuje každý z nás ročne približne 446 kg odpadu, z ktorého až 45 % tvorí biologicky rozložiteľný odpad. Jeho kompostovanie je z hľadiska životného prostredia jedným z najprirodzenejších foriem predchádzania vzniku odpadu. Zužitkovaním bioodpadu navyše získame kvalitné hnojivo, znižujeme záťaž pre životné prostredie a zvyšujeme kvalitu pôdy. Ďakujeme, že zodpovedne triedite odpad.

Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!