Nocľaháreň pre bezdomovcov je už týždeň zatvorená

17. 1. 2007

          Už týždeň je uzatvorená dočasná nocľaháreň pre bezdomovcov v Trenčíne. Unimobunky v areáli Mestského hospodárstva a správy lesov (MHaSL) Trenčín vedľa cesty do obce Soblahov samospráva opäť otvorí, ak teplota v nočných hodinách klesne pod mínus päť stupňov Celzia. Slovenský hydrometeorologický ústav hlási na noc z utorka na stredu 0 až – 4 stupne Celzia.


          „Nocľaháreň mesto otvorilo v predvečer Štedrého dňa, do 9. januára v nej prespalo 79 ľudí, z toho 38 s posledným trvalým pobytom v Trenčíne. Za noc v nocľahárni prespalo maximálne deväť ľudí. Kapacita zariadenia je 25 miest,“ informoval hovorca mesta Tibor Hlobeň.


          V nocľahárni, v ktorej je zákaz fajčenia a požívania alkoholických nápojov, podľa hovorcu nezaznamenali žiadne incidenty. Jeden zo správcov nocľahárne Jozef Kűrty sa ešte počas fungovania zariadenia vyjadril, že niektorí premrznutí bezdomovci do nocľahárne chodili pod vplyvom alkoholu, no problémy s nimi nemali. Ľudia bez prístrešia podľa jeho slov boli väčšinou vďační, že sú konečne v teple. Na poriadok dohliadal aj mestský policajt.


          Na chod nocľahárne Mesto Trenčín vyčlenilo zo svojho rozpočtu 300-tisíc korún. Otvorená bola od 19:30 do 07:00, ráno pred odchodom dostali bezdomovci chlieb s maslom a čaj. K dispozícii po prípadnom znovuotvorení budú oddelené WC, sprcha aj pračka. Bezdomovci spávajú na ležadlách vypožičaných od odboru krízového riadenia Obvodného úradu v Trenčíne.


          Podľa pracovníčky útvaru školstva a sociálnych vecí MsÚ Daniely Mikolášovej je nocovanie zdarma. Mesto s charitou pripravuje na ďalšiu zimu projekt na vybudovanie celoročnej nocľahárne. V Trenčíne je podľa informácií mestského úradu približne 42 občanov bez prístrešia, z toho 25 s trvalým pobytom alebo posledným pobytom v tomto krajskom meste.+ V troch ročných obdobiach alebo ak sa v zimných mesiacoch výrazne oteplí, väčšina ľudí bez prístrešia veľký záujem o nocľaháreň či iný typ strechy nad hlavou neprejavuje.

Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!