Noc múzeí a galérií sa presúva na november

15. 5. 2020

Zajtra, 16. mája, je tretia májová sobota, ktorá mala pôvodne už po šestnásty raz patriť múzeám a galériám v Európe, aby sa otvorili návštevníkom v netradičnom čase s pestrou programovou ponukou. Pre koronakrízu však Noc múzeí a galérií 2020 z pôvodného termínu presunuli na 14. novembra 2020.

Európska noc múzeí sa realizuje pod patronátom Rady Európy. Podujatie má v čo najväčšej miere prezentovať kultúrne dedičstvo, význam jeho záchrany a ochrany pri kultúrnej výmene, šírení informácií o kultúrnej rozmanitosti jednotlivých krajín i regiónov Európy, pri neformálnom vzdelávaní a kultivovanom oddychu.

Aktivity múzeí počas Noci múzeí a galérií sú orientované na také činnosti, ktoré počas celého roka zostávajú pred verejnosťou ukryté. Na Slovensku ide o jedno z najnavštevo­vanejších celoeurópskych kultúrnych podujatí.

S návrhom na posunutie tejto akcie na sobotu 14. novembra 2020 prišli organizátori Európskej Noci múzeí a galérií vo Francúzsku a Slovensko sa k tomuto návrhu pridalo. „Všetci veríme, že v tomto termíne bude situácia ohľadom koronavírusu oveľa pokojnejšia. Slovenské národné múzeum ako hlavný koordinátor podujatia už pripravuje všetky kroky na úspešnú realizáciu podujatia,“ povedal pre portál kultura.pravda.sk generálny riaditeľ Slovenského národného múzea Branislav Panis.

V Trenčíne sa do Noci múzeí a galérií pravidelne zapájajú Mestská veža, Trenčianske múzeum, Galéria M. A. Bazovského, Piaristický kostol sv. Františka Xaverského, Piaristické gymnázium J. Braneckého, Trenčiansky hrad, Kostnica, Katov dom a Hvezdáreň prof. Alojza Cvacha.

Po dvojmesačnej pauze je od 12. mája 2020 pre verejnosť opäť otvorená Galéria Miloša Alexandra Bazovského v Trenčíne. Dve výstavy, ktoré museli uzavrieť už po týždni od ich otvorenia, predĺžili až do konca júna, k dispozícii je aj nová stála expozícia Miloša Alexandra Bazovského a expozícia Trenčanov. Aj do galérie je vstup len s prekrytím dýchacích ciest, dodržiavať sa musí dezinfekcia rúk, dvojmetrové odstupy.

Rovnaké pravidlá platia pri návšteve Trenčianskeho hradu, Katovho domu i Karnera sv. Michala, ktoré sú otvorené pre verejnosť od druhého májového týždňa.

Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!