Nezabúdame na august ´68

17. 8. 2023

V pondelok 21. augusta 2023 sa o 16.00 hodine uskutoční na Námestí sv. Anny pri Pamätníku obetiam komunizmu spomienka na udalosti, ktoré životy ľudí v našej krajine v roku 1968 obrátili naruby.

Príďte si zaspomínať alebo si vypočuť, čo cítili vtedy obyvatelia Trenčína, keď sa v noci z 20. na 21. augusta začala vojenská invázia Československa. Príďte sa pokloniť obetiam komunizmu k pamätníku na Námestí sv. Anny. K spomienke na udalosti spred 55 rokov svojím príhovorom prispeje aj vedúci oddelenia audiovizuálnej tvorby Ústavu pamäti národa Ján Endrődi. 

august-1968---plagat

Komplexný pohľad na príčiny, priebeh a dôsledky tejto invázie môžete získať na výstave, ktorú mesto Trenčín pripravilo v spolupráci s Ústavom pamäti národa. Má názov „August 1968. Nádeje a vytriezvenia“ a bude od 19. augusta na Štúrovom námestí.

Výstava na 24 paneloch mapuje rozdelenie sveta na demokratický Západ a komunistický Východ, vládu komunistického režimu od krvavých 50-tych rokov až po rok 1968. Odpovedá na otázky, čo vlastne bol socializmus s ľudskou tvárou, ako naň reagoval Sovietsky zväz a ďalšie štáty Varšavskej zmluvy, kto sa podieľal na kolaborácii, aký bol priebeh vojenskej invázie a jej dôsledky. Osobitné panely sú venované obetiam invázie. Celkový obraz dotvárajú málo známe fotografie okupačných vojsk z rôznych miest Slovenska.

Oficiálne otvorenie výstavy sa uskutoční 21. augusta 2023 o 17.00 hodine na Štúrovom námestí. 

Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!