Vykurovanie tuhým palivom, najmä ak sa kúri nesprávne, je hlavným zdrojom znečistenia ovzdušia prachovými časticami PM10 a PM2,5. Koncentrácie znečisťujúcich látok v ovzduší výrazne narastajú s klesajúcou teplotou. Ich hodnoty sa zvyšujú najmä vo večerných hodinách a dosahujú svoje maximum v noci.
Pri prevádzke kotla na tuhé palivo, dodržiavajte tieto zásady:
- nespaľujte odpad, ani odpadové drevo ako nábytok, okná a podobne, pri spaľovaní tohto druhu dopadu vznikajú aj ďalšie toxické látky,
- používajte dobre vysušené drevo (malo by sa sušiť 1-2 roky),
- prikladať radšej častejšie po menších dávkach (neplatí v prípade splyňovacích a automatických kotlov)
- neduste horenie – nastavte regulačné klapky tak, aby mal vzduch prístup k palivu
- pravidelne čistite kotol a komín,
- používajte moderné nízkoemisné spaľovacie zariadenia (splyňovací kotol na drevo alebo automatický kotol).
Nezabúdajte aj na správny spôsob založenia ohňa, nastavenia prívodu vzduchu do ohniska a prikladania dreva v krboch a kachliach.
Pri nesprávnom spôsobe kúrenia, spaľovaním krátko sušeného dreva a spoluspaľovaní odpadu sa do ovzdušia dostávajú plynné a tuhé látky (prachové častice PM2,5, NOx, benzo(a)pyrén a ďalšie), ktoré pôsobia škodlivo na ľudské zdravie.
Prachové častice mikro rozmerov sú nosičmi škodlivých látok ako aj benzo(a)pyrénu, ktorý spôsobuje ochorenia pľúc, obličiek a poškodzuje pečeň. Nebezpečné znečisťujúce látky majú vplyv na zhoršenie srdcovocievnych ochorení, dráždenie očí, nosa, hrdla, vplyv na centrálny nervový systém, riziko rozvoja nádorových ochorení, alergických reakcií a zápalov a porúch imunitného systému. Z toho dôvodu by nám nemalo byť ľahostajné, ako budeme kúriť v našich domácnostiach.
Viac informácií o správnom vykurovaní a čistote ovzdušia nájdete na vykurovanie.enviroportal.sk, www.populair.sk a www.shmu.sk.
Viera Gugová, referentka pre životné prostredie, Útvar stavebný a životného prostredia MsÚ