Nepočujúci z celého Slovenska sa zídu v Trenčíne

13. 9. 2012

Centrum nepočujúcich ANEPS Trenčín v spolupráci so Športovým klubom nepočujúcich Trenčín organizujú 14. a 15. septembra Medzinárodný deň nepočujúcich a súťaž MISS nepočujúca Slovensko 2012. Podujatia sú určené aj počujúcej verejnosti.


Ide o príležitosť na stretnutie s priateľmi a známymi, spoločné prežitie prijemných chvíľ, možnosť konfrontovať svoje vlastné životné skúsenosti a postrehy so skúsenosťami iných ľudí, ktorí tiež žijú so sluchovým postihnutím, možnosť ukázať svoje výnimočné schopnosti a talent a podeliť sa o svoje prežívania s počujúcimi.


Bariéru možno podliezť


Medzinárodný deň nepočujúcich má viacero významov pre celú spoločnosť a nejde len o prekonávanie komunikačnej bariéry, ktorá je najčastejším problémom. Stačí málo – milý úsmev, dívanie sa do tváre, zreteľná artikulácia, jednoduché slová a krátke vety.


Oslavy Medzinárodného dňa nepočujúcich sa konajú na Slovensku vždy v inom meste. V tomto roku sa ich organizátorom stalo trenčianske Centrum nepočujúcich ANEPS a Športový klub nepočujúcich. Slávnostné otvorenie bude v piatok 14. septembra o 14. hodine v Posádkovom klube (bývalý Dom armády), kde sa bude zároveň konať aj seminár o sociálnych službách a prezentácia kompenzačných pomôcok.


Pozvanie do divadla


O 16. hodine príde na rad divadelné predstavenie „Rómeo a Zuzana“ v podaní Divadla Tiché iskry z Banskej Bystrice. Ide o divadelnú pantomimickú komédiu, v ktorej svoje umenie predvedú profesionálni nepočujúci herci.  Divadlo založili v roku 2003 nepočujúci absolventi brnenskej JAMU pod „strechou“ Divadla z Pasáže. Jediné profesionálne divadlo pre nepočujúcich na Slovensku sa osamostatnilo v roku 2005. Vo svojom repertoári má v súčasnosti päť titulov, ktorými oslovuje ako nepočujúce, tak aj počujúce publikum. Vstupenky na predstavenie sú v predaji v KIC. Od 18. hodiny oslavy pokračujú besedou a zábavno-súťažným večerom.


Sobota prinesie šport i novú MISS


V sobotu 15. septembra sa už od 7.30 budú na viacerých športoviskách konať turnaje POVAŽAN CUP vo florbale, horskom behu, plážovom volejbale, tenise, bowlingu  a šípkach. Večer bude slávnostný. O 19. hodine sa v Piano Clube Pod Sokolicami začne MISS NEPOČUJÚCA 2012. Medzi dvanástimi finalistkami sú aj dve Trenčianky – Katarína Babálová s číslom 1 a Katarína Gajdošová s číslom 11.


Medzinárodný deň nepočujúcich si pripomínajú nepočujúci na celom svete na počesť pochodu nepočujúcich z rôznych krajín sveta, ktorý sa uskutočnil v Ríme v druhú septembrovú nedeľu v roku 1951.  Vtedajší nepočujúci funkcionári vyšli po rokovaní do ulíc, aby sa dostali do povedomia zdravej verejnosti, chceli plnohodnotný život vo svojej spoločnosti a rozhodli sa obhajovať práva nepočujúcich. V ten deň vznikla aj Svetová federácia nepočujúcich (SFN).


  

Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!