Nechajte si odviezť starý spotrebič

1. 8. 2022

Najbližší termín mobilného zberu elektrospotrebičov je naplánovaný na sobotu 6. augusta 2022. Záujem o odvoz treba nahlásiť do stredy 3. augusta 2022.

Prehľadajte zákutia vašej domácnosti a napíšte si, aký elektroodpad chcete zrecyklovať. Spolu s veľkými spotrebičmi môžete odovzdať do zberu aj tie malé, okrem televízorov, monitorov, neóniek a žiariviek.

Služba sa dá objednať na webstránke www.zberelektroodpadu.sk, kde treba kliknúť na OBJEDNAŤ ZBER, Trenčín a vyplniť objednávkový formulár. Najbližší zber je plánovaný na sobotu 6. augusta 2022 od 8.00 do 12.00 h. Objednávku treba vystaviť najneskôr dva dni pred konaním zberu.

Trenčín ako tretí najaktívnejší

Počas minulého roka sa do mobilného zberu starých elektrospotrebičov v našom meste zapojilo 322 domácností. Vďaka nim išlo na recykláciu vyše 14 ton elektroodpadu.

Ak staré elektrospotrebiče vyhodíme do bežného kontajnera na komunálny odpad, už nikdy sa z nich nezískajú druhotné suroviny. Skončia na skládke, znečistia životné prostredie, zväčšia objem komunálneho odpadu a zaťažia mestský rozpočet.

Jednou z možností, ako sa zbaviť starých spotrebičov vhodným spôsobom, je ich odvoz priamo z domácností. Túto formu zberu zabezpečuje v spolupráci s mestom Združenie výrobcov elektrospotrebičov pre recykláciu ENVIDOM. V súčasnosti ju poskytuje v 11 mestách na Slovensku. Ide o snahu pomôcť obyvateľom, ktorí si nekupujú nové spotrebiče, nemôžu tak využiť spätný zber cez predajne a odvoz spotrebiča na zberný dvor je pre nich príliš komplikovaný.

„Trenčania sú pri odovzdávaní spotrebičov do mobilného zberu veľmi aktívni,“ hovorí Jana Nahálková zo združenia ENVIDOM„V roku 2021 odovzdali spolu 118 chladničiek a mrazničiek, 197 ostatných veľkých spotrebičov ako práčky či sporáky a 221 rôzneho drobného elektroodpadu. V prepočte množstva vyzbieraných kilogramov na počet obyvateľov skončil Trenčín na skvelom treťom mieste. Za ním sa podľa tohto kritéria umiestnili aj väčšie mestá ako napríklad Bratislava či Košice. V priemere každá zapojená domácnosť odovzdala do tohto zberu 44 kilogramov nepotrebných spotrebičov.“ 

Podľa jej slov však nejde o umiestnenie. Obyvateľom patrí vďaka za to, že im nie je ekologická likvidácia odpadu ľahostajná a odovzdávajú ho do zberu.

Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!