Nechajte auto doma, skúste cestu MHD zdarma

11. 9. 2018

Budúci týždeň je vyhlásený za Európsky týždeň mobility. Mesto Trenčín sa zapojí tiež. Už od nedele 16. septembra si budú môcť vodiči vyskúšať cestovanie trenčianskou mestskou hromadnou dopravou bezplatne, len s malým technickým preukazom od vozidla.

Európsky týždeň mobility (ETM) potrvá od 16. do 22. septembra 2018. Vodiči si môžu  počas neho vyskúšať cestovanie trenčianskou mestskou hromadnou dopravou bezplatne. Stačí, ak budú mať pri sebe malý technický preukaz od auta, ktoré nechali odpočívať doma. Dohodlo sa na tom Mesto Trenčín so spoločnosťou SAD Trenčín.

Cestujúci nemusí ukazovať preukaz vodičovi. Stačí, aby mal platný technický preukaz od motorového vozidla pri sebe a preukázal sa ním pri prepravnej kontrole cestovných lístkov. Nástup cestujúcich do vozidiel MHD bude umožnený všetkými dverami.

Ak sa cestujúci na vyzvanie prepravného kontrolóra nepreukáže technickým preukazom, bude kontrolór voči nemu postupovať rovnako, ako v prípade cestujúceho bez platného cestovného lístka, vrátane uloženia sankcie.

Témou ETM 2018 je „Kombinuj a choď!“ Európania milujú rozmanitosť v jedle, móde, hudbe – tak prečo sa držať len jedného spôsobu dopravy? Tohtoročný ETM vyzýva k preskúmaniu ďalších možností na presun z A do B. Prečo nevyskúšať dopraviť sa do telocvične na bicykli, do kancelárie vlakom, alebo do obchodu pešo?

„Tým, že prijmeme myšlienku multimodality a zavedieme do našich presunov niektoré udržateľné spôsoby dopravy, možno nielen pozitívne ovplyvníme životné prostredie, ale aj zistíme, že sme zdravší a šťastnejší, a zostanú nám aj peniaze na výdavky,“ píše sa na stránke eurotm2018.eurotm.sk.

Mesto Trenčín chce podporiť tieto myšlienky aj sumou 10 tisíc eur na ďalších 50 nových bežných cyklostojanov a 5 servisných cyklostojanov s pumpou a bežným náradím na opravu bicykla. V uliciach mesta by mali byť tieto cyklostojany rozmiestnené v nasledujúcich týždňoch.

Európsky týždeň mobility

Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!