Väčšiu časť dnešného dňa, 27. novembra 2024, prežil prezident SR Peter Pellegrini v našom meste. Navštívil spoločnosť Virtual Reality Media, Strednú priemyselnú školu stavebnú Emila Belluša, Strednú športovú školu, stretol sa s predsedom Trenčianskeho samosprávneho kraja, no jeho prvou zastávkou bol mestský úrad, kde hovoril s primátorom Richardom Rybníčkom.
Hlavnou témou ich stretnutia boli prípravy na rok 2026, kedy bude Trenčín Európskym hlavným mestom kultúry. Zhodli sa, že nejde len o jednoročnú akciu, že projekt EHMK 2026 nie je len o podujatiach, ale aj veľkých investíciách. „Plne podporujem vedenie mesta aj samosprávneho kraja, aby úspešne zvládli prípravy na rok 2026 a želám obyvateľom celého regiónu, aby naozaj výrazne pocítili zlepšenie kvality svojho života a prostredia, v ktorom žijú. Je to projekt enormných rozmerov, obrovského významu a samozrejme, že stavia pred mesto Trenčín vážne úlohy aj v podobe infraštrukturálnych projektov, týkajúcich sa rekonštrukcií rozsiahlych celkov v meste, ale aj jednotlivých budov. Mesto bude spolu so samosprávnym krajom participovať na úspechu tohto projektu. Sú vyčlenené prostriedky z európskych peňazí aj uznesením vlády, ale ukazuje sa, že pravdepodobne bude potrebné v roku 2025 rokovať ešte o možnom navýšení týchto prostriedkov, nakoľko dochádza aj vplyvom inflácie k nárastu cien dodávok materiálu a služieb, zároveň dôjde aj k nárastu DPH. Takže, tu ešte je pred pánom primátorom aj úloha s vládou a príslušnými rezortnými ministrami nájsť spôsob, ako môžu do Trenčína ešte navýšiť financie,“ povedal po stretnutí P. Pellegrini, ktorý ocenil aj pripravovaný projekt Fiesta most.
„V Trenčíne z infraštruktúry, ktorá sa za bežných okolností búra, odstraňuje, likviduje, bude nakoniec niečo, čo môže byť veľkou atrakciou. Veľmi sa teším, keď sa v roku 2026 budeme môcť po moste prejsť, je to jedinečný projekt na Slovensku a možno aj v okolí. Ešte si pamätám, ako sme riešili na výjazdových vládach presun starého železničného mosta do majetku mesta Trenčín, aby z neho vzniklo unikátne dielo,“ dodal prezident.
Vtedajší prístup Petra Pellegriniho v pozícii predsedu vlády primátor ocenil. „Je pre mňa vzácne a dôležité, ak sa stretnem s jedným z najvyšších predstaviteľov štátu, dohodneme sa na niečom a ono to platí. Príkladom je starý železničný most, kde môžem konečne povedať, že máme vysúťaženého zhotoviteľa a v januári začíname s jeho rekonštrukciou na pobytový most, tzv. Fiesta most. Pri jeho transformácii zo strany štátu na mesto pomohol práve Peter Pellegrini, vtedajší premiér. V tej dobe prišla pomoc formou dotácie aj v prípade výstavby futbalového štadióna. Dnes sa na ňom hrajú významné zápasy a v budúcom roku sa tu budú hrať aj zápasy jednej skupiny Majstrovstiev Európy do 21 rokov. A potom je tu zimný štadión, kde nám pán prezident svojho času tiež veľmi pomohol a ja som rád, že som ho dnes mohol informovať o tom, že sme už v poslednej fáze jeho celkovej obnovy.“
V spoločnom rozhovore otvoril primátor aj tému potreby rekonštrukcie Posádkového klubu (ODA). „V tejto súvislosti ďakujem pánovi prezidentovi za pochopenie. Veľmi radi by sme túto budovu využívali oveľa častejšie, oveľa slobodnejšie. Ocenili by sme, aby bola zrekonštruovaná na dôstojné miesto pre centrum mesta, ktoré dnes revitalizujeme,“ uviedol R. Rybníček.
Posádkový klub je v podstate kultúrnym domom pre Ozbrojené sily SR. Prezident uznal, že dlhé roky chátra a nie je vo vizuálnej kondícii, ktorá by zodpovedala 21. storočiu. „Ja osobne ako vrchný veliteľ Ozbrojených síl SR sa budem snažiť hovoriť aj s náčelníkom Generálneho štábu OS SR, aj s pánom ministrom obrany, aby našli spôsob a pokúsili sa revitalizovať túto zrejme najväčšiu kultúrnu ustanovizeň s veľkou kapacitou v meste Trenčín a zároveň po rekonštrukcii, aby hľadali spôsob spoluužívania so samosprávnym krajom i mestom. Je to dlhodobejšia úloha, ale myslím, že by to uzavrelo celý ten kruh, ak hovoríme o kultúre a Európskom hlavnom meste kultúry,“ skonštatoval Peter Pellegrini s tým, že drží Trenčínu palce. „Aby si to tu v roku 2026 ľudia užili, ale hlavne, aby z toho najväčší osoh mali obyvatelia Trenčína a celého kraja. To všetko, čo dnes možno musia obyvatelia strpieť, keď sa v meste niečo kope, opravuje, buduje, to všetko zostane navždy tu v tomto meste a to všetko budú môcť využívať nielen tí, ktorí tu dnes žijú, ale aj tí, ktorí prídu po nás a budú šťastne v Trenčíne a v celom kraji žiť.“
Primátor Richard Rybníček ubezpečil prezidenta, že „spolu so županom Jarom Baškom zvládneme projekt Európske hlavné mesto kultúry a budeme dôstojne reprezentovať Slovenskú republiku.“