Národné stretnutie mládeže bude v lete 2022 v Trenčíne

14. 9. 2021

Rozhodli o tom biskupi Slovenska. Podujatie bude mať svoju oficiálnu skratku T22. Oznámil to dnes, 14.septembra 2021, otec Matúš Reiner, tajomník Rady pre mládež a univerzity KBS, pri príležitosti stretnutia so Svätým Otcom na Štadióne Lokomotíva v Košiciach.

„Národným stretnutím chceme dať najavo mladým, ako sú pre nás dôležití a že sme s nimi. Zároveň sme vďační vedeniu mesta Trenčín za prijatie a za to, že vstupuje s nami do tejto aj pre mesto významnej udalosti ako generálny partner projektu,“ vyjadril sa otec biskup Tomáš Galis, predseda Rady pre mládež a univerzity.  

„Mnohých z nás spájajú zážitky zo stretnutí z Ružomberka, Popradu alebo Prešova. Mladí, ktorí sa v týchto mestách zišli, zanechali stopu nielen v meste, ale aj vo vzájomných priateľstvách. Stretnutia mladých, ktorí oslavujú Boha, sú výzvou a pozvaním pre všetkých. Veľmi sa teším, že vám môžem oznámiť, že miestom budúceho národného stretnutia mladých bude mesto Trenčín. Verím, že Boh má pre nás prichystané nové veci. Lebo je a bude uprostred mladých ľudí, ktorí sú „božím teraz“, ako to vyjadril Svätý Otec František v pápežskom dokumente pre mladých Christus Vivit,“ hovorí Matúš Reiner

Počas prípravného programu so Svätým Otcom bolo odkryté aj logo Národného stretnutia mládeže T22, ktoré vytvorila Erika Tomášková.

Logo súvisí s témou lokálnych Svetových dní mládeže „Mária sa vydala na cestu a ponáhľala sa“ (Lk 1, 39). Farebne vychádza z loga mesta Trenčín a je vložené do jednej jeho časti. Oficiálna duchovná príprava na toto stretnutie sa spustí v novembri v rámci Týždňa Cirkvi pre mládež. Jej ústrednou témou bude cesta hornatým krajom, ktorou Mária kráčala za Alžbetou.

Posledné Národné stretnutie mládeže sa uskutočnilo v Prešove v roku 2018 a zúčastnilo sa ho vyše 4 000 mladých ľudí. Okrem mnohých zaujímavých a hodnotných častí programu sa v ňom zrealizovalo aj tzv. „Popoludnie angažovanosti“, keď mladí ľudia vyšli do ulíc Prešova, aby pomohli rôznym organizáciám dobrovoľníckou činnosťou.

Národné stretnutie mládeže 2022 odsúhlasili biskupi Slovenska na svojom plenárnom zasadnutí už v roku 2020. Prípravou poverili Radu pre mládež a univerzity. Toto stretnutie bude tiež prípravou na Svetové dni mládeže v portugalskom Lisabone, ktoré sa uskutočnia v roku 2023. Celý program Národného stretnutia mládeže v Trenčíne bude pripravený tak, aby pripomínal SDM: špeciálne katechézy s biskupmi pre mladých, krížová cesta, duchovné, kultúrne a ďalšie spoločenské aktivity. Tieto programy majú nielen formačný charakter, ale aj túžbu, aby mladí zažili živú Cirkev.

Svetové dni mládeže sa konali prvýkrát v roku 1986 v Ríme. Ich zakladateľom bol veľký priateľ mladých svätý pápež Ján Pavol II. V tejto tradícií pokračovali a pokračujú aj jeho nástupcovia – emeritný pápež Benedikt XVI. aj súčasný Svätý Otec František.

Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!