Na Skalke pri Trenčíne sa začalo sympózium ORA ET ARS SKALKA 2023

6. 6. 2023

V pondelok 5. júna 2023 prijal primátor mesta Richard Rybníček na pôde mesta Trenčín účastníkov medzinárodného sympózia ORA ET ARS SKALKA 2023. Najstaršie pútnické miesto na Slovensku, starobylá Skalka pri Trenčíne tak prijala skupinu literárnych a výtvarných umelcov zo Slovenska i zahraničia už po 16-ty raz. Počas tohto týždňa do soboty 10. júna 2023 budú tvoriť svoje diela v areáli Malej a Veľkej Skalky, najmä však v interiéri a exteriéri novopostaveného pútnického domu na Malej Skalke.

Účastníci sympózia

Výtvarná sekcia:

 • Jan Botek, Ostrožská Nová Ves (ČESKÁ REPUBLIKA)
 • Mária Jesus Machek-Rivero, Marianka (ŠPANIELSKO/SLOVENSKO)
 • Garik Sargsian, Stará Ľubovňa (ARMÉNSKO/SLOVENSKO)
 • Bedřiška Znojemská – In memoriam (ČESKÁ REPUBLIKA)
 • Zuzana Augustínová-Boteková, Bratislava
 • Andrej Svorad Botek, Bratislava
 • Dominik Monček, Pruské
 • Andrea Spišáková, Sabinov
 • Jozef Syrový, Trenčín
 • Erika Šándorová, Brezno
 • Jozef Vydrnák, Dubnica nad Váhom

Literárna sekcia:

 • Rudolf Dobiáš, Trenčianska Teplá-Dobrá
 • Miro Mališ, Bratislava
 • Erik Ondrejička, Bratislava
 • Jozef Tomášik, Bratislava

Literárno-fotografická sekcia:

 • Jan Tluka, Trenčín

Kurátorom sympózia a výstav po sympóziu je historik a znalec umenia PhDr. Marián Kvasnička. 

Výstavy a prezentácie diel

V sobotu 10. júna 2023 o 17.00 hodine bude sympózium ukončené verejnou prezentáciou vytvorených výtvarných diel a autorským čítaním účastníkov literárnej sekcie. V kultúrnom programe v areáli pútnického domu na Malej Skalke účinkuje hudobný hosť Laugaricio Quartet.

Slávnostná vernisáž spojená s prezentáciou výtvarných a literárnych diel vytvorených na sympóziu za účasti autorov sa uskutoční v Areáli kláštora na Veľkej Skalke v sobotu 22. júla 2023 o 15.00 hodine. Hudobným hosťom programu bude Adriena Bartošová.

Od 25. júla do 2. augusta 2023 bude Výstava výberu diel zo 16. ročníka Medzinárodného výtvarno-literárneho sympózia ORA ET ARS – SKALKA 2023 vo výstavných priestoroch Trenčianskeho samosprávneho kraja na ulici K dolnej stanici 7282/20A v Trenčíne. Od 7. – 30. augusta 2023 bude výstava prístupná v trenčianskej Mestskej veži. 

Podujatie organizujú mesto Trenčín, Trenčiansky samosprávny kraj, Trenčianske osvetové stredisko, Farský úrad Skalka nad Váhom a T-via, o. z. Vstup na podujatia je voľný.

Medzinárodné výtvarno-literárne sympózium ORA ET ARS – SKALKA vzniklo k úcte a podpore Skalky pri Trenčíne a jeho neopakovateľného genius loci. Je tiež venované stále aktuálnemu odkazu benediktínskych mníchov a pustovníkov zo Skalky a hlavných patrónov Nitrianskej diecézy sv. Andrejovi-Svoradovi a sv. Beňadikovi. Sympózium sa koná vždy v júni v areáli Malej a Veľkej Skalky pri Trenčíne a uskutočňuje sa so súhlasom nitrianskeho sídelného biskupa J. E. Mons. Viliama Judáka.

Výber tvorby, ktorá na sympóziu vznikne i vizuálno-grafické zdokumentovanie diania na sympóziu každoročne mapuje reprezentačný katalóg. Jeho veľkoformátová verzia je až do ďalšieho ročníka sympózia k dispozícii návštevníkom kláštora na Skalke.

Takto upravené verzie katalógov jednotlivých ročníkov slúžia tiež na propagáciu sympózia i pútnického miesta počas roka na putovných výstavách ORA ET ARS VIATOR – SKALKA PUTUJÚCA. V rámci tohto putovného projektu boli zrealizované v minulých rokoch výstavy napríklad vo výstavných priestoroch Domu umenia v Bratislave, v galérii Panský dům v Uherskom Brode, v galerijných priestoroch Neogotického kaštieľa v Galante, v máji 2016 v rámci projektu: Dny slovanské kultury vo výstavných priestoroch Reduty Klubu kultury v Uherskom Hradišti. Na prelome rokov 2016 – 2017 bol výber z diel vystavený na Morave v galérii návštevníckeho centra Slovanského hradiště v Mikulčiaciach. Na jeseň 2017 bola inštalovaná výstava zo sympoziálnej zbierky v Múzeu mincí a medailí v Kremnici. Výber diel z desiatich ročníkov Ora et Ars Skalka bol prezentovaný na jar 2018 vo výstavných priestoroch Dvorany Ministerstva kultúry Slovenskej republiky na Námestí SNP v Bratislave. Zatiaľ najvzdialenejším výstavným projektom ORA ET ARS VIATOR bola výstava výberu diel z jedenástich ročníkov v dominikánskom kultúrnom centre VERITAS v Košiciach (6. 12. 2018 – 28. 2. 2019).

Katalógy z pätnástich ročníkov sympózia ORA ET ARS – SKALKA: 2008 – 2022 a kultúrno-historické prílohy OKNO vydávané ku katalógom v rokoch 2010 – 2019 a ďalšie informácie o pútnickom mieste Skalka pri Trenčíne, jeho rozvoji a perspektívach je možné v elektronickej podobe vidieť na webových stránkach www.visit.trencin.sk/ora-et-ars/

Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!