Na rekonštrukciu starého mosta štát stále nenašiel peniaze

16. 8. 2018

V júli tohto roka primátor Trenčína Richard Rybníček opätovne i cez médiá upozornil na kritický stav 346 metrov dlhého starého cestného mosta. Investovať do neho môže iba jeho majiteľ a ním je Slovenská správa ciest (SSC).

starý cestný most

Celkovú opravu mosta sľubovala SSC ešte počas výstavby nového cestného mosta. Neskôr uvádzali, že s rekonštrukciou začnú po dokončení nového mosta v roku 2015. Je rok 2018 a na už 62 ročnom mostnom objekte opravili len dva mostné závery. Navyše uzavreli i jedno zo schodísk z mosta na hrádzu. Podľa vyjadrenia SSC, je schodisko v nevyhovujúcom stave a na jeho opravu nemajú dostatok financií.

uzavreté schodisko na moste

„Už roky je známe, že most je v katastrofálnom stave. Je v šiestom zo siedmych stupňov stavebno-technického stavu. Ak by prešiel do ďalšieho stupňa, museli by ho uzavrieť, lebo to by už šlo o havarijný stav. Pohľad naň z rieky je žalostný. Jazdia tadiaľ kamióny, autobusy plné ľudí a ja sa začínam obávať, že ten most toho už nemusí veľa vydržať. Dúfam, že nepríde k žiadnej tragédií. Je na čase konať,“ opätovne upozornil 11. júla 2018 primátor R. Rybníček.  

Slovenská správa ciest potrebuje podľa jej mediálnych výstupov na generálnu opravu mosta vyše 37 miliónov eur, ktoré ale zatiaľ nenašla. „Na mostný objekt na ceste 1/61 v Trenčíne nie je začatá k dnešnému dňu žiadna príprava, dôvodom sú vysoké finančné náklady,“ uviedla hovorkyňa SSC Lucia Karelová.

„Ak štát nepristúpi k tejto téme seriózne, splním vôľu občanov a budem to riešiť petíciou, prípadne zablokovaním mosta,“ povedal primátor s tým, že to by bola krajná možnosť. Najskôr chce ešte absolvovať ďalšie rokovania, ktoré má už na ministerstve dopravy dohodnuté na začiatok septembra. „Hovoriť budeme o nutnej potrebe rekonštrukcie mosta, pričom chceme od začiatku jej prípravy byť v komunikácii s ministerstvom. V tejto súvislosti sme už ministerstvo pred časom oboznámili s dokumentáciou, kde uvádzame našu jasnú predstavu aj o celkovom riešení dopravy v centre mesta, vrátane preložky časti Hasičskej ulice,“ dodal primátor.

poškodený starý most

Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!