Na pútnickom mieste Skalka sa opäť stretnú umelci

18. 6. 2010

Areál Malej a Veľkej Skalky pri Trenčíne sa v dňoch od 21. do 30. júna  už po tretíkrát stane útočiskom pre umelcov, ktorí budú v rámci Medzinárodného výtvarno-literárneho sympózia ORA ET ARS – SKALKA 2010 hľadať v starobylej atmosfére pútnického miesta múzu pre svoju tvorbu.


Okrem umelcov z Trenčína a okolia sa na sympóziu zúčastnia aj výtvarníci z partnerských miest – českého Uherského Hradišťa, poľského Tarnowa a maďarskej Békešskej Čaby.


V rámci Roku kresťanskej kultúry 2010 na Slovensku bola po prvýkrát spustená aj putovná výstava Ora et ars viator – Skalka putujúca, ktorú tvoria diela účastníkov dvoch predchádzajúcich  ročníkov sympózia. Svoju púť začala 7. marca vernisážou v Uherskom Hradišti. V októbri, kedy k nej pribudnú aj diela vytvorené na treťom ročníku sympózia, bude výstava nainštalovaná v zámku Nowy Wiśnicz v poľskom Tarnove a v decembri aj v Dome umenia v Bratislave.


Ďalšou novinkou tohto ročníka je Literárna príloha Okno. V nej dostanú priestor renomovaní autori, ktorými sú aj Ján Komorovský, Blažej Belák, Don Štefan Sandtner, Václav Malý, Daniel Hevier, Stanislav Štepka. So zaujímavými príspevkami sa v nej však predstavia aj menej známi autori, napr. Miroslava Škultétyová, ktorá píše o renesančnom básnikovi z Drietomy Jurajovi Koppayovi či Jozef Vydrnák pišúci o Vízii láskavej civilizácie.


Cieľom projektu Medzinárodného výtvarno-literárneho sympózia ORA ET ARS – SKALKA je prostredníctvom umenia propagovať pútnické miesto Skalku pri Trenčíne a uctiť si patróna Európy sv. Benedikta i jeho nasledovníkov sv. Andreja-Svorada a Beňadika. Počas sympózia sa v sobotu 26. júna o 16. hodine na Malej Skalke začne pracovná vernisáž z diel vytvorených na tohtoročnom podujatí, kde dostanú priestor aj autori literárnych príspevkov. Súčasťou vernisáže bude koncert Zboru starej hudby ARCUS. Slávnostná vernisáž diel vytvorených počas sympózia sa uskutoční počas tradičnej púte 17. júla o 15.hodine v areáli starobylého kláštora na Veľkej Skalke.


Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!