Na dušičky dostanú padlí vojaci aspoň kahanec

30. 10. 2008

Vedľa ústredného trenčianskeho cintorína na svahu pod sídliskom Juh sa nachádza aj miesto posledného odpočinku pre padlých vojakov počas I. svetovej vojny. Zo 425 hrobov má náhrobok len 12, okrem toho sa na cintoríne nachádza aj spoločný hrob s 39 vojakmi a Srbská kaplnka s ostatkami takmer 190 vojakov z Balkánu. Mesto ku kaplnke každoročne umiestni vence a na každý hrob položí aspoň jeden kahanec. Ľudia, ktorí majú hneď vedľa hrob svojich blízkych, sa niekedy pristavia aj pri týchto anonymných hroboch a zapália sviečku.


Mesto nedávno získalo k cintorínu dokumenty. „Máme zoznam úmrtných listov a označenie hrobových miest, takže vieme, kto je tu pochovaný a kde, takže sme schopní prideliť konkrétne mená k jednotlivým hrobom,“ hovorí poslankyňa dlhodobo uvoľnená na výkon funkcie Janka Fabová. Cintorín je v súčasnosti zanedbaný, rekonštrukciu potrebuje aj Srbská kaplnka. Mesto podľa Fabovej každoročne podáva na ministerstvo vnútra projekt obnovy cintorína a zatiaľ neúspešne čaká na peniaze.


Na cintoríne sú pochovaní Poliaci, Rakúšania, Rusi, Maďari, Rumuni, Nemci a jeden Juhoslovan. “Súpis z tohto mestského cintorína pochádza z 30. augusta 1928,” doplnila Fabová. Podľa jej slov k hrobom niekedy zavítajú Rakúšania, pred niekoľkými dňami tu boli aj Poliaci. Po zdokumentovaní a obnove všetkých hrobov, by sa podľa predstáv mesta mohol každý štát starať o hroby svojich padlých.
Na mestskom cintoríne pod Juhom však nepochovali najviac vojakov z I. svetovej vojny. Vo vojenskom areáli v Trenčíne – Zábraní za lesoparkom Brezina je podľa knihy pochovaných až 771 vojakov. Na tento cintorín sa však civil nedostane. Je na ňom pochovaných aj 17 Turkov. Podľa predstáv tureckej strany by mali tieto hroby sústrediť v Nitre, kde ich je pochovaných najviac.


Publikovanie alebo ďalšie šírenie obsahu správ  SITA je bez predchádzajúceho písomného súhlasu  porušením autorského zákona.

Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!