Cyklojazda od Tatier k Dunaju mala zastávku aj v Trenčíne

24. 5. 2018

Rozhodli sa prekonať všetky mýty a povery. Ľudia trpiaci sklerózou multiplex (SM) a ich podporovatelia sa vydali na bicykli naprieč Slovenskom. Cyklistické charitatívne podujatie s názvom Od Tatier k Dunaju sa tento rok koná po štvrtý raz. Jeho štvrtá etapa dnes (21. mája 2018) prechádzala aj Trenčínom.

Na Mierovom námestí krátko po poludní privítal účastníkov cyklistického pelotónu primátor Richard Rybníček. „Roztrieštená skleróza je závažným ochorením, no je dôležité, ak ľuďom neberie chuť do života, ak majú odhodlanie na zdolávanie prekážok a zároveň, ak majú podporu svojho okolia. Aj preto vnímam toto podujatie veľmi pozitívne a som rád, že ste sa aspoň na chvíľu zastavili i v Trenčíne. Prajem vám veľa sily a aby ste i naďalej boli mimoriadne ľudsky prospešní,“ povedal R. Rybníček.

„Na našich zastávkach v slovenských mestách chceme zmobilizovať pacientov, ale aj širokú verejnosť,“ hovorí Jaroslava Valčeková, predsedníčka združenia Nádej pacientov so sklerózou multiplex, ktorá si dnes na Mierovom námestí zaspomínala na ich zastávku v Trenčíne počas prvého ročníka „Od Tatier k Dunaju“. „Vtedy, v roku 2015, nás pozdravila hudobná skupina Captain Slice a za bicími sedel Richard Rybníček,“ prezradila. Podľa jej slov by sa v budúcom roku, po vzájomnej dohode, mal k nim aspoň na časti trasy pridať aj na bicykli.

V tomto roku má trať úctyhodných 456 km. Účastníci vyrazili na prvú etapu 21. mája zo Štrbského Plesa. Do cieľa na Hviezdoslavove námestie v Bratislave by mali prísť 26. mája.

Sklerózou multiplex trpí na Slovensku 8 tisíc pacientov. Znamená ťažkosti v pohybe, v udržaní rovnováhy, problémy s pamäťou, zrakom, pretrvávajúcu únavu či mnoho iných symptómov. Projekt Od Tatier k Dunaju chce prispieť k šíreniu informácií o chorobe a tak aj k väčšej tolerancii a podpore ľudí, ktorým vošla do života.

Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!