Mladí Trenčania vymaľovali počmáraný podchod

30. 5. 2019

Deti zo žiackej školskej rady si spolu s koordinátorkou práce s mládežou v meste Trenčín Veronikou Sučanskou a viceprimátorom Patrikom Žákom vyhrnuli rukávy a v sobotu 22. mája vymaľovali dočmárané a posprejované steny podchodu pod Chynoranskou traťou.

Na pomoc si prizvali aj svojich kamarátov, a tak 21 mladých ľudí vo veku 8 až 17 rokov aktívne prežili celý deň (od 9.00 do 20.00 h) pri skrášľovaní svojho okolia. Steny podchodu namaľovali nabielo a potom na ne nakreslili modré vlny symbolizujúce rieku Váh. „Tento nápad vznikol na stretnutiach žiackej školskej rady, kde chceli deti spoločne niečo zorganizovať, čo by skrášlilo okolie a aj pomohlo životnému prostrediu. Z celého priestoru vyzbierali odpadky a vyčistili grafity namaľované na zábradlí. Touto aktivitou chceli podporiť dobrovoľníctvo a vyjadriť, že im na okolí záleží,“ povedala V. Sučanská.

Žiacke školské rady fungujú na všetkých základných školách mesta Trenčín a ich zástupcovia sa pravidelne stretávajú s koordinátorkou na mestskom úrade, kde riešia aktuálne potreby a nápady mladých ľudí v Trenčíne. V tomto školskom roku stihli už niekoľko aktivít. V septembri absolvovali týždennú medzinárodnú výmenu s deťmi zo žiackych školských rád zo Zlína, kde si vymieňali skúsenosti ohľadom fungovania školských rád na Slovensku a v Česku. „Riešili si aj svoje vlastné aktivity na školách, absolvovali workshop, aby sa naučili ako komunikovať, konkrétnym pracovníkom úradu prezentovali potreby mladých ľudí, čo sa im na meste páči a čo by chceli zmeniť. No a aktivity tohto školského roka chceli ukončiť veľkolepo, preto sa rozhodli vytvoriť niečo, čo -dúfajme – vydrží veľmi dlho,“ doplnila Veronika Sučanská.

Na ďalší školský rok majú už žiaci základných škôl pripravený nápad v podobe prednášok pre mladšie deti, na ktorých ich budú učiť, ako správne triediť odpad, pretože problematika životného prostredia ich veľmi trápi. Ostatné aktivity riešia s koordinátorkou priebežne. „Vidím u nich obrovský pokrok. Stávajú sa z nich aktívni občania, ktorí sa zaujímajú o svet okolo seba a snažia sa pomáhať a zapájať. Vždy prídu s novým nápadom alebo vecou, ktorú chcú vyriešiť. Myslím si, že búrajú mýty o novodobej mládeži, ktorá je apatická. Tieto deti sú inšpiráciou pre nás všetkých,“ dodala koordinátorka práce s mládežou Veronika Sučanská.

 

Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!