Ministerka rokovala s primátorom o čerpaní peňazí z IROP

7. 11. 2019

Podpredsedníčka vlády a ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná navštívila v utorok 5. novembra 2019 Trenčín, aby sa priamo na mieste zoznámila s projektami a využitím peňazí z Integrovaného regionálneho operačného programu (IROP) na ich realizáciu.

V úvode stretnutia s primátorom Trenčína Richardom Rybníčkom sa ministerka podpísala do pamätnej knihy mesta. Vypočula si prezentáciu hlavného architekta mesta Martina Beďatša a projektového manažéra mesta Milana Ovseníka o podaných, schválených a pripravovaných projektoch, na ktoré mesto žiadalo a žiada podporu z IROPu. Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka je v tomto programe riadiacim orgánom.

Mesto Trenčín od januára 2017 doteraz pripravilo a podalo na riadiaci orgán 27 projektov v hodnote 8,25 milióna eur. Zazmluvnených má 16 projektov v hodnote 6,3 milióna eur.

„Chcela by som poďakovať mestu, že má pripravených množstvo projektov, ktoré by vedeli čerpať z Integrovaného regionálneho operačného programu a taktiež z programu Cezhraničná spolupráca,“ povedala ministerka s tým, že Trenčín je jedno z mála miest, ktoré má pripravenú komplexnú víziu, kde jeden prvok zapadá do druhého. „Ak mám vybudovanú cyklotrasu, k tomu projekt detské dopravné ihrisko, k tomu zelené vnútrobloky, tento synergický efekt, ktorý som videla v Trenčíne, kiež by sa to takto udialo v mnohých mestách Slovenska,“ vysvetlila G. Matečná.

Témou stretnutia bolo aj pokročenie v ex ante hodnotení projektov na ministerstve. „Nehovoríme, že všetko ide ideálne. My sme takisto úrad, máme množstvo projektov a úradníkov, takže dať do popredia jeden alebo druhý, to nie je možné, pretože ide o dopytovo orientované výzvy. Ale keďže už sú tieto projekty schválené, sme v procese ex ante hodnotenia takzvaného druhého kola, čiže už stačí len malý krôčik k tomu, aby ich mesto vedelo realizovať. Predpokladáme, že v krátkej dobe aj toto hodnotenie ministerstvo cez svojich úradníkov zúraduje a mesto bude môcť čerpať peniaze na projekty, ktoré sú už schválené a pripravené.“

Ministerka ocenila v prezentovaných projektoch aj riešenia, ktoré reagujú na klimatické zmeny. „Mesto Trenčín myslí aj na budúcnosť. Vo vnútrobloku, ktorý sme videli, majú do projektu zabudované aj hospodárenie s vodou, aby to, čo tam vysadia, bolo nielen na ukážku na jeden rok. Je tam krásne hospodárenie s dažďovou vodou, veľká vďaka mestu Trenčín, ktoré môže ísť príkladom,“ povedala G. Matečná po návšteve zrevitalizovaného vnútrobloku na ulici J. Halašu.

Okrem neho videla aj priestor átria za mestskou vežou, ktorý na svoju revitalizáciu ešte len čaká, cyklotrasu popri hrádzi a priestor na Karpatskej ulici, pripravený na projekt dopravného ihriska, návštevu ukončila so žiakmi ZŠ, Novomeského v zmodernizovanej odbornej biologickej učebni.

„Chcem oceniť výnimočný prístup pani ministerky, že prišla do Trenčína si pozrieť tie veci a vypočula si nás. Vedela o našich projektoch, samozrejme, sme sa rozprávali aj o problémoch, ktoré majú mestá a obce v súvislosti s verejnými obstarávaniami. Všetko sme si vyjasnili. V tejto chvíli je preinvestovaných cez 2 milióny eur s tým, že na jar začíname s ďalšími projektami,“ povedal primátor mesta Richard Rybníček.

 

Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!