Minister dopravy opätovne navštívil primátora

21. 3. 2011

Do Trenčína v pondelok 21. marca zavítal podpredseda vlády a minister dopravy, pôšt a telekomunikácií Ján Figeľ. Dopoludnia na železničnej stanici slávnostne uviedol do prevádzky dvojposchodový vlak Lucia.  Ide o druhý vlak tohto druhu na Slovensku, nasledovať ho bude ešte ďalších osem.


Následne ministra čakalo rokovanie na mestskom úrade za účasti primátora Richarda Rybníčka, predsedu Trenčianskeho samosprávneho kraja Pavla Sedláčka, zástupcov ministerstva dopravy, Slovenskej správy ciest a mesta. Minister informoval, že v období niekoľkých týždňov bude pripravené memorandum o výstavbe nového cestného mosta, ktoré podpíšu zástupcovia ministerstva, mesta a samosprávneho kraja. S ním by mala byť vyhlásená aj nová súťaž na výstavbu mosta, čo by podľa ministra umožňovalo začať s výstavbou mosta už v tomto roku. Tú predošlú Úrad pre verejné obstarávanie vlani zrušil.


„Prečo dnes ešte nejazdíme po novom moste je mnohým známe. Trenčania v minulých rokoch počuli už množstvo sľubov, ale výstavba mosta stále zostávala v nedohľadne. S ministrom sme mali o moste už viacero rokovaní. Zhodli sme sa, že je čas prejsť od sľubov k skutkom. Ako mi dnes potvrdil, v dohľadnej dobe tieto skutky nastanú,“ skonštatoval primátor Rybníček. 


Témou rokovania bola aj modernizácia železničnej trate.  Minister Figeľ konštatoval, že za týmto projektom je už desať rokov príprav a v prípade, že by sa súčasný variant zastavil, nik nezaručí, že na iný variant Slovensko získa prostriedky z Európskych fondov. „Oceňujem otvorenú diskusiu na túto tému. Každá podobná stavba je nákladná a nikdy s ňou nebudú všetci spokojní. Celý proces modernizácie stál už 30 miliónov Eur. Z môjho pohľadu by sa mal variant cez mesto odľahčiť pre obyvateľov mesta. V zmysle, že železnica bude pre obyvateľov a mesto prínosom a nebude ich rozdeľovať. Prisľúbil som, že na to dohliadnem,“ povedal na stretnutí Figeľ.


Primátor Rybníček k tomu dodal, že okrem zazmluvnenia vyvolaných investícii a minimalizovania negatívnych dopadov na mesto bude pre neho dôležitý aj termín začiatku výstavby mosta. „Z môjho pohľadu sa až následne môže začať modernizácia trate.“


Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!