Mestská galéria sa presťahuje do synagógy

7. 12. 2009

Mestská galéria, ktorá sídli na Mierovom námestí v budove číslo 22, sa do pol roka presťahuje. Na novembrovom mimoriadnom zastupiteľstve o tom rozhodli trenčianski poslanci, ktorí odsúhlasili predaj budovy víťazovi verejnej súťaže.


Novým majiteľom budovy na Mierovom námestí so súpisným číslom 22 sa stal na základe verejnej súťaže podnikateľ Vladislav Pavlikovský s manželkou, ktorý ponúkol mestu spomedzi troch uchádzačov najvyššiu sumu. Za dom, v ktorom v súčasnosti sídli miestna regionálna televízia aj mestská galéria, zaplatí 600 tisíc eur. Televízia má uzavretú s mestom dlhodobú nájomnú zmluvu a jej práva a povinnosti preberá nový vlastník. Galéria sa však musí do 30. júna 2010 vysťahovať. Trenčania však o galériu neprídu. Mesto v súčasnosti rokuje s Ústredným zväzom Židovských náboženských obcí o jej presťahovaní do nevyužívanej synagógy. „Vlastník je pripravený do objektu investovať, my máme tiež svoje predstavy. V minulosti sme pomáhali pri oprave podobne významných pamiatok, ako je farský alebo evanjelický kostol. Rozsah pomoci však bude potvrdený až pri schválení rozpočtu na budúci rok,“ povedal primátor Branislav Celler, podľa ktorého sú priestory synagógy vhodnejšie na konanie výstav.


Poslanci na mimoriadnom zasadnutí schválili aj predaj ďalšej budovy na Mierovom námestí so súpisným číslom 16. Tú na základe verejnej súťaže získal jediný uchádzač, spoločnosť Herbaria za 285 500 eur. Nový vlastník sa bude musieť vyrovnať so súčasnými nájomníkmi.


Obe budovy sú vyhlásené za národnú kultúrnu pamiatku a skôr ako mohli poslanci predaj odsúhlasiť, muselo mesto podľa zákona osloviť ministerstvo kultúry s ponukou na využitie predkupného práva. Rezort kultúry ho však nevyužil. „Zisk z predaja budov je súčasťou plánovaného rozpočtu a ten treba plniť. Sú to objekty, ktoré mesto nepotrebuje, len generuje náklady. Čo majú noví majitelia s objektmi v pláne, nebolo predmetom diskusií. Bola to klasická súťaž, v ktorej rozhoduje najvyššia suma,“ dodal primátor.  


Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!