Mesto zrevitalizuje átrium pod Mestskou vežou

14. 9. 2018

Trenčín uspel v 4. kole výzvy na Zeleň a dostane peniaze z eurofondov na revitalizáciu átria pod Mestskou vežou. V stredu 12. septembra to na svojom webovom sídle potvrdilo Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, ktoré je riadiacim orgánom pre Integrovaný regionálny operačný program (IROP).

Mesto Trenčín získa z celkových oprávnených výdavkov v sume vyše 771 500 eur nenávratný finančný príspevok vo výške takmer 733 tisíc eur. Zvyšných 5% doplatí zo svojho rozpočtu.

Takto vyzerá átrium dnes:

átrum pod vežou zmení tvár

A napríklad aj takto bude vyzerať po revitalizácii:

vizualizácia nového átria

Projekt revitalizácie átria počíta s obnovením spevnených plôch, hracích prvkov, pódia a vytvorením nového zeleného priestoru. Pribudnú tu detské šmýkačky, náučno-zábavná vodná trasa, prekryté pódium a komunikačná infraštruktúra s verejným osvetlením. Pred pódiom budú mobilné stoličky, ďalej od pódia budú pevné lavice v tvare vlnoviek a v ďalšej časti upravená trávnatá plocha s odpočinkovým sedením. Vyššie, pri lesoparku, budú zábavno-náučné a herné prvky. Pribudne tu vŕtaná studňa so zásobníkom vody pre vodné náučné hračky.

Nový chodník bude posunutý zo stredu bližšie k stenám budov Farskej ulice, čím sa vytvorí väčší využiteľný priestor. Tento bezbariérový chodník povedie až po úroveň plánovanej nástupnej stanice výťahu na Brezinu. Stĺpy osvetlenia budú v sebe integrovať okrem LED osvetlenia aj ďalšie služby pre návštevníkov átria. Schodisko osvetlí LED pás v madle schodiska.

V strednej časti átria projekt počíta s fontánkou na pitie a aj s 2 osviežovačmi vzduchu v letných horúčavách. Autorom úspešného projektu je Ing. Arch. Peter Guga. Revitalizácia átria tento priestor skultúrni a spríjemní.

Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!