Mesto Trenčín začalo s prípravou dôchodcov na euro

24. 4. 2008

Trenčín 23. apríla (TASR) – Mesto Trenčín začalo s prípravou dôchodcov na príchod eura. Až do 30. apríla bude prostredníctvom Komisie pre zavedenie meny euro v jednotlivých kluboch dôchodcov informovať seniorov o zmenách, ktoré nastanú po zavedení novej meny. Trenčianski dôchodcovia sa podľa ich slov príchodu novej meny nebránia. Majú však strach pred znížením životnej úrovne a zvyšujúcimi cenami.
      “Bojím sa najmä toho, že sa veľmi zdvihnú ceny nahor, najmä ceny potravín. Tiež sa bojím toho, že klesne životná úroveň možno dvoch tretín ľudí na Slovensku. Problém mi bude robiť aj veľké množstvo mincí,” povedala pre TASR dôchodkyňa Ernestína Brezanová. Dodala, že na druhej strane ju teší, že keď pôjde na dovolenku, nemusí rozmýšľať nad tým, že si musí vymeniť peniaze. “Nevidím problém ani v tom, aby si dôchodcovia zvykli na bezhotovostný platobný styk,” dodala Brezanová. “Obavu mám z toho, ako si zo začiatku zvyknem na to, ako si rozpočítať peniaze tak, aby mi vystačili na mesiac,” vyslovila svoju obavu Jolana Dobiášová. Dodala však, že s eurom už skúsenosti má, konkrétne z dovoleniek, a falošných bankoviek sa nebojí. “Falošné môžu byť aj terajšie peniaze, nezáleží na tom, či ide o eurá alebo koruny,” uviedla.
      Stretnutia v jednotlivých trenčianskych kluboch dôchodcov organizuje Útvar školstva a sociálnych vecí.
      “Na každom stretnutí predstavíme účastníkom prezentáciu z Národnej banky Slovenska, priblížime im základné veci, čo to znamená prechod, na čo si majú dávať pozor, aby nenaleteli priekupníkom s eurami. Dozvedia sa, kedy bude konverzný kurz, ale aj čo to znamená duálne zobrazovanie,” vysvetlila postup, akým chce mesto kampaň prechodu eura realizovať predsedníčka Komisie pre zavedenie meny euro Eva Drhová. Podľa jej slov najčastejšie otázky seniorov sa týkajú toho, či si majú založiť účty, kedy si môžu peniaze vymeniť. “Upozorníme ich na to, aby si peniaze vymieňali iba v bankách, aby neposkytovali zbytočné informácie. Tiež im priblížime, ako budú vyzerať euromince a eurobankovky, ich ochranné prvky a znaky,” doplnila Drhová.
      Podľa nej nie je vylúčené, že podobné podujatia v budúcnosti mesto pre seniorov zopakuje. “Už po prvom stretnutí v Kubrej sa pýtali, či by sme sa nemohli o dva – tri mesiace stretnúť opäť,” uviedla Drhová.


 


Copyright © TASR 2008


 


Publikovanie alebo ďalšie šírenie obsahu správ  TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu  porušením autorského zákona.


 

Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!