Mesto Trenčín v zriadi dočasnú nocľaháreň pre ľudí bez prístrešia

12. 10. 2006

          Mesto Trenčín aj tento rok zriadi dočasnú nocľaháreň pre ľudí bez prístrešia. V súčasnosti sa končí výber lokality na umiestnenie unimo buniek, ku ktorým budú v prípade potreby pritiahnuté inžinierske siete. V rozpočte mesta sú na tieto práce pripravené 2 milióny korún. V Trenčíne je približne 42 občanov bez prístrešia, z toho 25 s trvalým pobytom, alebo posledným pobytom v tomto krajskom meste.
          Začiatkom tohto roka mesto otvorilo dočasnú nocľaháreň s tridsiatimi lôžkami na prespatie v priestoroch bývalej Materskej školy na Osvienčimskej ulici. Tá sa však čoskoro stane centrom seniorov. Podľa slov Daniely Mikolášovej, špecialistky odboru školstva a sociálnych vecí Mestského úradu v Trenčíne má mesto náhradnú alternatívu v priestoroch Mestského hospodárstva a správy lesov na predmestí Trenčína, na Soblahovskej ulici. „V novej nocľahárni, ktorú zriadime, plánujeme tiež pripraviť možnosti na nocľah pre 30 občanov bez prístrešia,“ hovorí D. Mikolášová.
          Kapacita miest na prespatie kopíruje evidovaný počet bezdomovcov v meste. D. Mikolášová však tvrdí, že presný počet ľudí bez prístrešia sa nedá určiť: „Niektorí z tých, ktorým sme pomohli počas posledného zimného obdobia, zomreli alebo odišli do iných miest. Ťažko preto povedať, či tu bude nárast alebo úbytok.“
           
Mesto plánuje otvoriť novú dočasnú nocľaháreň okamžite, ako nastanú extrémne silné mrazy: „Priestory budú pripravené, aby sa občania mohli ubytovať. Z rozpočtu mesta sme vyčlenili 300 000 korún pre chod nocľahárne. Na poriadok a prevádzku bude dohliadať mestská polícia,“ dopĺňa informáciu D. Mikolášová. 

Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!