Mesto Trenčín si pripomenie udalosti 17. novembra 1989

12. 11. 2013

Aj viac ako 20 rokov od pádu komunistického režimu v Československu je ŠtB zahalená rúškom tajomstva. Priblížiť pôsobenie tohto mocenského nástroja Komunistickej strany Československa chce výstava PRÍSNE TAJNÉ.


Výstava bude v trenčianskej Mestskej veži sprístupnená v piatok 15. novembra vernisážou o 16.30 hodine. Pripravená je v spolupráci s Ústavom pamäti národa v Bratislave. Popisuje vznik, organizačnú štruktúru, personálne obsadenie a činnosť Štátnej bezpečnosti na Slovensku v rokoch 1945 – 1989.


Prostredníctvom archívnych dokumentov, fotografií, dobových predmetov a odborných textov približuje vnútropolitickú situáciu po druhej svetovej vojne, počiatky a organizáciu ŠtB na Slovensku, metódy jej práce, jej personálne budovanie a agentúrnu sieť, ale aj spoluprácu ŠtB so sovietskou KGB a tajnými službami krajín východného bloku.


Návštevníci sa dozvedia aj o pôsobení ŠtB v období takzvanej normalizácie a v čase novembrových udalostí roku 1989. Spomínať na tieto udalosti bude mesto Trenčín v tom istom čase aj na Mierovom námestí, kde začne svoj koncert trenčianska skupina SIMPLIFY.


O 17.30 budú spomienky na 17. november 89 oživené aj pri pamätnej tabuli na budove Mestského úradu v Trenčíne. Program uzavrie sv. omša v Piaristickom kostole sv. Františka Xaverského o 18.00 hodine ako poďakovanie za slobodu.

Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!