Mesto šetrilo predvídavo

31. 3. 2014

Dlh mesta sa podarilo Trenčínu za posledné tri roky znížiť takmer o polovicu. Kým na začiatku volebného obdobia mesto zdedilo dlh na obyvateľa 714 eur, dnes je to 379 eur.


Vyplýva to z informačnej správy o hospodárení mesta za rok 2013, ktorú na marcovom zasadnutí mestského zastupiteľstva predniesol primátor mesta Richard Rybníček. Ročný rozpočet krajského mesta sa pohybuje na úrovni cez 30 miliónov eur.


V súvislosti s novelou zákona o rozpočtových pravidlách územnej samosprávy sa do dlhovej služby od 1. januára 2014 rátajú nielen bankové úvery, ako tomu bolo doteraz, ale aj investičné dodávateľské úvery. Aktuálny dlh mesta Trenčín definovaný zákonom sa aj napriek šetreniu pohybuje na úrovni 56 percent bežných príjmov mesta, pričom pre samosprávy je zákonom stanovená hranica 60 percent.


„V roku 2010 zadlženosť mesta dosiahla 39,7 milióna eur, čo tvorilo takmer 130 percent bežných príjmov roka 2009. Mesto výrazným šetrením dlh skresalo o 47 percent na aktuálnych 21,1 milióna eur,“ povedal Rybníček.


„Znižovanie dlhu hneď od začiatku funkčného obdobia bol zo strany mesta predvídavý krok. Ak by sme postupne hneď od začiatku výrazne nešetrili, dnes, po zmene zákona, by sme boli s dlhmi významne nad zákonom stanovenou hranicou. To by bolo pre Trenčín určite likvidačné a vlastne neriešiteľné,“ uviedol Rybníček s tým, že na druhej strane sa štát správa, ako keby on šetriť nemusel.


„Celkový dlh verejnej správy totiž vzrástol od konca roka 2010 z 27 miliárd eur na očakávaných 39 miliárd eur ku koncu roka 2013. To je príklad toho, ako nás štát aj pod hrozbou sankcií a bankrotu núti šetriť, a on sám si veselo míňa ďalej,“ dodal primátor.

Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!