Mesto sa postará o deti zdravotníkov

20. 4. 2020

Zdravotníci, predovšetkým lekári a zdravotné sestry, musia byť v tomto čase k dispozícii pacientom, ktorých môže v súvislosti s pandémiou koronavírusu pribúdať. Aby mohli poskytovať zdravotnú starostlivosť, mesto sa postará o ich deti.

„Spúšťame dnes projekt opatrovania detí zamestnancov našej nemocnice. O deti sa postaráme v mestských priestoroch škôlky na Legionárskej ulici. Dnes je tu zatiaľ 11 detí od 3 do 10 rokov. Sú rozdelené do dvoch skupín, v jednej triede je 5 a v druhej 6 detí tak, aby boli dodržané všetky bezpečnostné a medicínske pravidlá. Budú sa pri nich striedať 4 učiteľky materských škôl, ktoré sa vystriedajú v dopoludňajších a popoludňajších zmenách,“ priblížil novú službu mesta Trenčín v pondelok 20. júna 2020 primátor Richard Rybníček. „Ide o výsledok niekoľkotýždňovej komunikácie s nemocnicou. Pripravovali sme sa na to postupne a systematicky, ten nápor na zdravotníctvo môže byť ešte veľmi veľký a každá dobrá sestra a dobrý lekár bude potrebný. Toto je najmenej, čo môžeme pre nemocnicu spraviť,“ dodal.

V tomto týždni ide o 11 detí a v budúcom pôjde už o 21 detí, o ktoré sa mesto postará, kým ich rodičia budú poskytovať zdravotnú starostlivosť pacientom. „Ak by sa časom naplnila kapacita priestorov tejto škôlky, pričom v jednej skupine môže byť 5 – 6 detí, máme pripravené priestory v susednej Základnej škole na Dlhých Honoch, kde sa o ne postarajú vychovávateľky zo školského klubu. Deti teda budeme vedieť rozdeliť podľa predškolského a školského veku,“ uviedla vedúca Útvaru školstva MsÚ Trenčín Ľubica Horňáčková.

Celý projekt sa realizuje v spolupráci mesta a nemocnice. O stravovanie detí a tiež o ochranné pomôcky pre deti a personál sa postará práve nemocnica. „Ďakujeme mestu za túto možnosť. Aj týmto spôsobom sa pripravujeme na to, že možno tá situácia bude o pár dní horšia a budeme našich zamestnancov v nemocnici o to viac potrebovať. V tejto chvíli sa to týka len zamestnancov nemocnice, ale určite je potom na zvážení, či tam zapojíme aj RÚVZ,“ povedal riaditeľ Fakultnej nemocnice Trenčín Marek Šedík.

Profesionálnu starostlivosť o deti privítala a aj využila zdravotná sestra Veronika Gagová, mama dvoch školopovinných detí, prváka a tretiačky: „Sme veľmi radi a vážime si to, pretože nie každý má možnosť zabezpečiť si stráženie detí doma.“

Samozrejme, aby mesto mohlo túto službu realizovať, potrebovalo súhlas Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Trenčíne. „Máme súhlasné stanovisko aj k prevádzkovému času od 6.30 do 16.30 h v pracovných dňoch, musíme dodržiavať všetky hygienické štandardy a predpisy. Učiteľky majú teplomery, ktorými každé ráno sebe i deťom zmerajú teplotu a zapisujú ju. Od rodičov žiadame vyhlásenia o tom, že dieťa nie je infekčné. Všetky priestory škôlky sú vydezinfikované, vrátane vonkajších herných prvkov,“ priblížil riaditeľ Školských zariadení mesta Trenčín Rastislav Masaryk s tým, že mesto je priestorovo a personálne pripravené i na vyšší počet detí. O poskytnutie starostlivosti o deti sa môžu uchádzať aj pracovníci záchrannej služby.

Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!