V rámci projektu Európske hlavné mesto kultúry vznikol v Trenčíne nový koncepčný dokument – Manuál reklamy a označovania prevádzok. Pre mesto bude nástrojom na boj s vizuálnym smogom, teda zahltením reklamou, pútačmi a značkami. Benefitovať však z neho môžu aj prevádzky – obchody, kaviarne, reštaurácie či poskytovatelia služieb. Jeho verejná prezentácia sa uskutoční v KKC Hviezda v utorok 30. apríla 2024.
Európske hlavné mesta kultúry Trenčín 2026 sa intenzívne venuje téme verejného priestoru. V rámci nej bola minulý rok na mestskom úrade vytvorená pozícia mestského kurátora, ktorý má verejný priestor na starosti. Mesto sa začalo vzdelávať v medzinárodnom programe Cities in Placemaking, kde sa spolu s inými mestami ako Rotterdam, Helsinki, Wroclaw či Bergen učí vytvárať príjemné miesta, kde ľudia radi trávia čas.
Čo s reklamou a označeniami?
Náš pocit z verejného priestoru neovplyvňuje len kvalita chodníkov, funkčnosť osvetlenia či dostatok priestoru na príjemné posedenie. Verejný priestor často bojuje s vizuálnym smogom – zahltením reklamou, pútačmi a značkami. Ide o formu znečistenia, ktorá negatívne pôsobí na našu schopnosť koncentrácie a pocit pohody.
Reakcie ľudí na vizuálny smog sú však rôzne. „Môžeme si ho silno uvedomovať, vyrušuje nás a pôsobí na nás nepríjemne. Alebo reklamu prehliadame a často si nevšimneme ani dôležité označenia. To je kontraproduktívne pre prevádzky, ktoré do reklamy investujú financie, čas aj energiu,“ vysvetľuje Lívia Gažová, manažérka projektov architektúry a verejného priestoru v Trenčín 2026.
Ako sa s tým vysporiadať? Môže byť mesto príjemné na pohľad a zároveň mať priestor pre označenia?
V rámci projektu Európskeho hlavného mesta kultúry vznikol aj nový koncepčný dokument Manuál reklamy a označovania prevádzok. Bude slúžiť aj mestskému kurátorovi, ktorý má tiež na starosti zmierňovanie vizuálneho smogu. “Pre súkromný sektor ide o dokument s odporúčacím charakterom. Má potenciál byť užitočným pomocníkom, pretože obsahuje praktické a konkrétne návody ako zlepšiť vizuálnu prezentáciu prevádzok,” zdôrazňuje mestský kurátor Trenčína Omar Mirza.
Pôvodne manuál vznikol pre mestskú časť Brno-střed, vytvorila ho česká expertka na vizuálny smog a grafická dizajnérka Veronika Rút Fullerová. Tá v Trenčíne pripravila analýzu stavu verejného priestoru a plán jeho zlepšenia. „Licenciu na dokument sme získali bezplatne od mestskej časti Brno-střed, za čo sme veľmi vďační. Manuál sme prispôsobili podmienkam v Trenčíne a pripravili ho v tíme Trenčín 2026 v spolupráci s Útvarom územného plánovania MsÚ Trenčín a Krajským pamiatkovým úradom,“ hovorí o vzniku dokumentu L. Gažová.
Príďte sa dozvedieť viac
Manuál reklamy a označovania prevádzok bude predstavený na verejnom podujatí v utorok 30. 4. 2024 o 17.30 hodine v Malej sále KKC Hviezda v Trenčíne.
Dozviete sa o jeho obsahu a využití. Nebude chýbať debata s odborníčkami a odborníkmi na tému vizuálneho smogu a verejná diskusia.
Manuál reklamy vám predstavia:
- Omar Mirza – mestský kurátor pre mesto Trenčín
- Lívia Gažová – projektová manažérka pre architektúru a verejný priestor
Hosťami budú:
- Veronika Rút Fullerová – špecialistka na kultiváciu mestského verejného priestoru, designérka v reklamnom priemysle. Pripravovala stratégiu boja s vizuálnym smogom pre mesto Trenčín
- Kristína Drápalová – špecialistka na verejný priestor a vizuálny smog, poslankyňa hlavného mesta ČR za Prahu sobě
- Kristína Šebejová – grafická dizajnérka, spoluzakladateľkou novín Ta Take Town a iniciatívy Reč mesta
- Anna Ulahelová – dizajnérka, venuje sa informačnému a user-experience dizajnu s presahmi do výskumu a teórie súčasného dizajnu. Pripravovala analýzu vizuálneho smogu v Trenčíne
Viac informácií nájdete na www.trencin2026.sk/mesto-pretvorene.