Ľudia darovali 220 bicyklov, kolobežiek, odrážadiel…

27. 2. 2020

Charitatívna zbierka Bicykel do každej rodiny v priestoroch obchodného centra MAX Trenčín sa skončila v nedeľu 23. februára. Počas 23 dní mohla verejnosť darovať svoj starý či nepoužívaný bicykel, odrážadlo, kolobežku alebo trojkolku. Presne 220 kusov, ktoré sa podarilo vyzbierať, odovzdajú organizátori v marci sociálne slabším rodinám. Ďalšie poputujú do detských domovov.

Odozva od ľudí na zbierku Bicykel do každej rodiny bola od začiatku veľmi pozitívna. Len počas prvých deviatich dní priniesli do obchodného centra v Trenčíne 9 kolobežiek, 8 odrážadiel a 28 bicyklov, z toho 13 detských. Konečné čísla sú však oveľa vyššie. „Vyzbierali sme presne 220 kusov. Prevažnú väčšinu tvoria bicykle. Tento projekt sme rozbehli, aby sme zomkli ľudí pre dobrú vec. Bicykle sú dnes už bežným dopravným prostriedkom, ktorým jazdia ľudia do práce, do školy alebo na výlety. Uvedomujeme si však, že stále je množstvo rodín, ktoré takúto možnosť nemajú. Práve to sme chceli zmeniť“ priblížil riaditeľ ZOC MAX v Trenčíne Rastislav Korenko.

Medzi darovanými kúskami nechýbajú zachovalé retrokúsky, horské či trekingové bicykle, ale aj cyklovozík pre deti s príslušenstvom. „Je skvelé, že ľudia sa s touto zbierkou stotožnili a nemali problém darovať niečo, čo má ešte hodnotu, v prospech niekoho iného,“ doplnil Korenko.

Vyzbierané bicykle teraz čaká renovácia, o ktorú sa postará trenčianska spoločnosť Liberty Trade. Jej zástupcu Petra Božika reakcia ľudí na charitatívnu zbierku príjemne prekvapila. „Dúfali sme v niečo podobné, no nečakali sme, že odozva bude taká veľká,“ povedal. Do projektu sa zapojili najmä Trenčania, ale aj obyvatelia zo širokého regiónu. „Bola tu napríklad jedna slečna z okresu Nové Mesto nad Váhom, ktorá prišla len kvôli tomu, aby darovala svoj detský ružový bicyklík,“ skonštatoval.

Približne 20 až 30 dopravných prostriedkov už má za sebou potrebný servis, ďalšie to ešte čaká. Väčšina z nich je v relatívne dobrom stave. „Počas najbližších týždňov nás čaká veľa práce, pred nami je ešte pomerne náročná časť celého projektu,“ priblížil P. Božik.

Projekt vyvrcholí v polovici marca, kedy darované bicykle odovzdajú sociálne slabším rodinám. Tie vytipovali zástupcovia OC MAX spoločne s Mestom Trenčín, ktoré prevzalo nad zbierkou záštitu. Dopravné prostriedky, ktoré sa nepodarí umiestniť do rodín, poputujú do dvoch detských domovov. „Opäť sa ukázalo, že v Trenčíne žijú dobrí ľudia. Nielen preto, že priniesli veľké množstvo bicyklov. Trenčania si chcú navzájom pomôcť, a to je to najdôležitejšie,“ myslí si viceprimátor mesta Patrik Žák.

Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!