Light Art Festival prilákal tisíce ľudí

22. 4. 2025

Dosiaľ najväčšie podujatie v programe Európskeho hlavného mesta kultúry Trenčín 2026, Light Art Festival Trenčín, zaplnilo historické centrum mesta. Na súčasné umenie stáli dlhé rady ľudí. Až 6 tisíc z nich videlo dielo Reflexe v synagóge a Galéria M. A. Bazovského prekonala rekord v návštevnosti. 

Prvý ročník Light Art Festivalu (11. – 12. apríla 2025) priniesol sedem diel svetelného umenia a ukázal tak sedem miest v Trenčíne v inom svetle. Dominanta mesta v objatí laserových lúčov pod taktovkou Romana Bacula bola najfotografovanejším miestom festivalu. Svetelné lúče na Trenčianskom hrade okrem návštevníkov a návštevníčok sledovali ľudia zo širokého okolia. 

Mestská veža sa premenila na živé plátno pre videomapping od Nano vjs, fasáda OD Prior na obrovský betónový displej s ikonickou hrou Atomic Bomberman realizovanou trenčianskym občianskym združením TRAKT. Tá spojila generácie rodičov, ktorí ju hrávali ako deti, s ich potomkami, čo si ju vyskúšali teraz.

Deti si tiež užili maľovanie svetlom v Galérii Miloša Alexandra Bazovského, ktorá prekonala svoj predchádzajúci rekord v dennej návštevnosti. Na svetelnú inštaláciu flux INTERACTIV od rumunského štúdia Noiseloop sa počas festivalovej soboty prišlo pozrieť takmer 2 500 ľudí. Dielo Terraform Lukáša Dřevjaného v KKC Hviezda zasa prinieslo meditatívny zážitok z digitálneho zobrazenia rastu rastlín a vzniku ekosystému. 

Diela na špecifických miestach

“Výber svetelných inštalácií na festival bol premyslený. Buď sme vybrali dielo a k nemu hľadali vhodné miesto alebo naopak sme mali miesto, na ktoré sme chceli poukázať, a k nemu našli vhodnú svetelnú inštaláciu,” vysvetľuje Kristína Mlynárová z tímu Light Art Festivalu Trenčín.  

Výborne fungovalo zasadenie diela Borisa Vitázka na nádvorie Župného domu, ktorý momentálne čaká na rekonštrukciu a kam sa potom vráti dočasne presťahované Trenčianske múzeum. Inštalácia inšpirovaná seriálom No počkaj, zajac! upozorňovala na minulé a súčasné vojnové konflikty vo svete, aj na vojnu u našich susedov, na Ukrajine. Opustené nádvorie v kombinácii s pôsobivou animáciou a zvukom dotváralo znepokojivú atmosféru.

Najnavštevovanejším dielom v interiéri bola Reflexe českých umelcov Petra Vacka a Adama Ciglera, ktoré vznikla v spolupráci s PrusaLabom pre pražský Signal Festival. Zažilo ho viac ako 6 tisíc ľudí a mnohí prichádzali opakovane. Presne 91 zrkadiel, z ktorých bolo každé poháňané dvoma motormi, stvárňovalo pohybujúcu sa vodnú hladinu. Osvetlenie, pohyb zrkadiel a hudba boli špeciálne navrhnuté pre trenčiansku synagógu a vytvárali jedinečný audiovizuálny zážitok. 

Tisíce ľudí v uliciach Trenčína

Tím Light Art Festivalu (LAF) na základe pohybu ľudí v meste a počtu návštevníčok a návštevníkov diel v interiéri odhaduje, že prvý ročník navštívilo od 7 500 do 10 000 ľudí. “Veľmi sa tešíme, že toľko ľudí oslovilo svetelné umenie, ďakujeme za množstvo povzbudivých reakcií. Prvý ročník nás veľa naučil, túto skúsenosť berieme s pokorou a tešíme sa, čo nachystáme ľuďom na budúci rok,” hovorí Kristína Mlynárová. 

“Mesto úplne zmenilo svoj charakter, na chvíľu sme sa ocitli mimo času a priestoru. Silné témy aj krásne stretnutia a forma umenia, ktorá spojila mesto naprieč generáciami,” vyjadrila sa o festivale návštevníčka z Trenčína, Kristína Seidlová.

Ako sa “varí” festival

Prípravy na LAF trvali päť mesiacov, ideálna doba je rok. Po výbere diel a lokácií nasleduje kolotoč definovania technického zabezpečenia. “Jeho zoznam  dávame dokopy na základe umeleckého konceptu, komunikujeme s dodávateľmi, priestorom a opätovne potvrdzujeme s umelcami,” objasňuje proces príprav K. Mlynárová. Festival svetelného umenia má aj svoje špecifiká. “Musíme byť pripravení na problémy, ktoré vzniknú až počas inštalácie, lebo sa nedajú overiť mesiace predtým. Všetko je potrebné nastaviť tak, aby sme to vedeli operatívne vyriešiť,” dodáva. Zároveň vyzdvihuje spoluprácu s mestom Trenčín: “Mesto je náš festivalový areál, s mestským úradom spolupracujeme úzko od začiatku príprav.” 

Prípravy na ďalší ročník

Light Art Festival Trenčín predstavil diela od tvorcov zo Slovenska, Česka a dokonca aj Rumunska. Umelcov prekvapila účasť a záujem ľudí, z Trenčína odchádzali s príjemnými zážitkami. “Každý potrebuje LAF vo svojom okolí. Okrem kreatívneho využívania technológií sú tu festivaly svetelného umenia, aby nám pripomenuli našu vlastnú podstatu. V Trenčíne som zažil dobre zorganizovaný festival s množstvom svetelných umeleckých diel, premyslene vybraných a umiestnených, ako aj milý a ochotný štáb,” zdieľal svoju skúsenosť Lucian ​​E. Matei z rumunského štúdia Noiseloop. 

Festival bol síce zbalený v priebehu pár hodín, ale zážitky zostávajú natrvalo. Tím LAF už začal s prípravami na budúci rok, keď bude Trenčín Európskym hlavným mestom kultúry a Light Art Festival opäť jedným z výrazných podujatí v jeho programe. 

Light Art Festival Trenčín pripravilo občianske združenie TRAKT a je súčasťou Európskeho hlavného mesta kultúry Trenčín 2026. Trenčín 2026 finančne podporujú mesto Trenčín, Trenčiansky samosprávny kraj a Ministerstvo kultúry SR. Partnerom je Európska únia. 

 

Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!