Kultúrno-kreatívne centrum Hviezda je otvorené, príďte sa pozrieť

20. 9. 2023

Trenčín je opäť bližšie k vyspelým mestám Európy aj vďaka projektu nového Kultúrno – kreatívneho centra Hviezda. V piatok 15. septembra 2023 si na Dni otvorených dverí mohla verejnosť pozrieť jeho vynovené priestory. 

Pre veľký záujem pripravil tím Hviezdy ďalšie komentované prehliadky: vo štvrtok 28.9., v stredu 4.10, vo štvrtok 12.10, v stredu 18.10. a v stredu 1.11.2023. Každý zo spomínaných dní sa uskutočnia dve prehliadky, prvá o 15.00 h a druhá o 16.00 h. Stačí len prísť! Začiatok prehliadok je vo foyeri KKC Hviezda. 

Okrem zrekonštruovaných známych priestorov, ako veľká sála a malá sála, uvidíte aj úplné novinky – tanečné štúdio, kreatívne dielne Fablab a Hybridlab, učebňu, ateliéry, galériu, ktorá až do 22. októbra 2023 ponúka výstavu „Trenčín sa mení“. Počas prehliadky sa dozviete aj o nových funkciách Hviezdy. Tie súvisia s európskym grantom, ktorý umožnil jej rekonštrukciu. Ďalej dostanete aj informácie o programoch, ktoré bude Kultúrno-kreatívne centrum Hviezda ponúkať.  

Návštevníci prehliadok budú môcť konzultovať možnosti vzdelávania sa v kultúrno-kreatívnych odvetviach a tiež možnosti využitia technológií, ktoré KKC Hviezda bude ponúkať verejnosti v kreatívnych dielňach.  

Vo Fablabe uvidíte napríklad 5-osú a 3-osú CNC frézu, rezací a gravírovací laser, stroj na vákuové formovanie plastu, profesionálny šijací a vyšívací stroj a iné.  

Hybridlab bude slúžiť ako ateliér vybavený počítačovou technikou na kreatívnu tvorbu a vzdelávanie v oblasti grafiky, audio a video postprodukcie. Nájdete v ňom profesionálny 3D scanner, FMD a SLA 3D tlačiareň, rezací ploter, termosublimačnú tlačiareň alebo lis. 

Národná kultúrna pamiatka

Hviezda je od roku 2009 národnou kultúrnou pamiatkou. Ide o jedinečný objekt, v ňom sa sústreďovali hlavné kultúrne aktivity mesta asi do konca 90-tych rokov. Jej prevádzka sa začala v roku 1940. Následkom zmien správcov a stratégie mesta sa jeho činnosť utlmovala. Možnosť urobiť z neho Centrum kultúrno – kreatívneho potenciálu bola pre mesto Trenčín jedinečná. Preto po vyhlásení výzvy Ministerstva kultúry SR v roku 2019 mesto neváhalo, podalo žiadosť o nenávratný finančný príspevok a uspelo.

Na vybudovanie fyzickej infraštruktúry v podobe komplexnej rekonštrukcie a úplne nového vybavenia Hviezdy spolu s možnosťou zafinancovať úvodné služby, získal Trenčín nenávratný finančný príspevok takmer osem miliónov eur. Stavebné práce nás stáli vyše 4,2 milióna eur, ďalšie finančné náklady, viac ako 3 milióny eur sú investované do interiérového vybavenia nábytkom, výpočtovej techniky, audiovizuálnej techniky a vybavenia Fablab. Zvyšné finančné prostriedky pokrývajú výdavky na rozbiehajúce sa služby centra.

Hviezda sa zrekonštruovala s výraznou finančnou podporou Európskej únie z Integrovaného regionálneho operačného programu 2014-2020, pričom 85 % tvorí príspevok z Európskeho Fondu regionálneho rozvoja, 10 % z štátneho rozpočtu a 5% do vybudovania centra vložilo mesto Trenčín. 

O projekte KKC Hviezda

Vďaka získanému grantu a peniazom z Európskeho fondu regionálneho rozvoja prostredníctvom Integrovaného regionálneho operačného programu Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR a jeho sprostredkovateľského orgánu Ministerstva kultúry SR a mesta Trenčín bude pomáhať vo výchove a v raste budúcich podnikateľov a zamestnancov v kultúrno-kreatívnom priemysle. 

V KKC Hviezda sa budú aktívne sieťovať a koordinovať subjekty kultúrneho a kreatívneho priemyslu v regióne. „Budovanie infraštruktúry medzi talentami v oblasti kultúrno kreatívneho priemyslu (KKP) a ich potenciálnymi zamestnávateľmi, novými podnikateľmi v KKP a ich budúcimi odberateľmi služieb a pomoc vo vybraných podnikateľských zručnostiach pre už aktívnych podnikateľov v KKP je to, čo dáva projektu významný ekonomický rozmer pre naše mesto aj priľahlý región. Vďaka projektu máme možnosť reálne podporovať zamestnanosť a vznik nových podnikateľov v oblasti KKP v regióne, a to Trenčín radí medzi vyspelé mestá západnej Európy,“ zdôrazňuje primátor Richard Rybníček.  

Trenčín chce využiť potenciál projektu naplno. Chce vytvoriť priaznivé prostredie pre rozvoj talentu a podnikateľských zručností. Hoci sa vynovená budova otvorila až 15. septembra 2023, tím Hviezda už dlhodobo projekt aktívne realizuje. Má za sebou viacero úspešných workshopov s vyše 100 účastníkmi a už teraz evidujeme takých, ktorí práve vďaka podpore KKC Hviezda chcú premeniť svoje hobby na podnikanie.  

„Hľadáme skryté talenty a prostredníctvom sieťovania s umelcami, pedagógmi a inovátormi im poskytujeme optimálne podmienky pre rozvoj ich potenciálu,“ hovorí manažér Hviezdy Juraj Benda. Priestory nového centra budú zároveň pravidelne ponúkať kvalitný a programovo vyvážený kultúrny program pre všetky cieľové skupiny. „Našou víziou je vybudovať značku kultúrno-kreatívneho centra, ktoré je v regióne uznávané pre svoju kvalitu, odbornosť a nadčasovosť. Prostredníctvom našich kultúrno-vzdelávacích programov chceme docieliť, aby sa Hviezda stala najlepším miestom pre kultúrne a spoločenské vyžitie obyvateľov trenčianskeho regiónu a zároveň aj centrom, kde sa inšpiratívne veci nielen dejú, ale aj vznikajú.“

KKC Hviezda bude poskytovať služby, pri ktorých poskytne ľudom know-how v oblastiach  marketingu, účtovníctva, podnikateľského poradenstva alebo aj v tvrdých zručnostiach – práca s profesionálnou technikou ako napríklad kamera, foto/video technika, či 3D tlač, CNC fréza a podobne. Napríklad, talentovanému fotografovi možno chýba skúsenosť s kvalitnejšou technikou, potrebuje zlepšiť svoj digitálny marketing a prekonzultovať svoj podnikateľský zámer, aby uspel na trhu. Naučiť sa, ako na to, nájde práve na workshopoch Hviezdy. 

Pre koho sú workshopy

Hlavným cieľom grantu je pripraviť účastníkov programov na výkon povolania v kreatívnych oboroch. Na svoje si prídu budúci profesionáli, ale aj amatérski nadšenci, ktorí chcú svoje hobby povýšiť na podnikanie. Grant je zameraný na fyzické a právnické osoby podnikajúce v kultúrno-kreatívnom priemysle (KKP) alebo na ľudí, ktorí uvažujú nad začatím podnikania v KKP. Vekové obmedzenie je 18+, vrátane študentov štvrtých ročníkov stredných škôl, aj v prípade, že ešte nedovŕšili vek 18 rokov.

Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!