Krokusy v Parku M. R. Štefánika už kvitnú

19. 2. 2020

Na jeseň pribudli v parku pod Juhom a v lesoparku Brezina nové cibuľoviny, ktoré nám ukážu svoje kvety tento rok po prvý raz. Zmes „Dukla 38“ čaká na jar oficiálne uvedenie.

Tento rok vykvitne v našom meste viac ako 200 tisíc kvetov. Cibuľoviny vysadené na jeseň 2017, 2018 a 2019 sa počas slnečných dní už prebúdzajú.

V Parku M. R. Štefánika obsadilo plochu 954 metrov štvorcových 64 tisíc cibuľovín. Teplé počasie prebudí k rastu a kvitnutiu aj ďalších 50 tisíc cibuliek vysadených v novembri 2018 v iných častiach mesta a všetky spolu sa tak pridajú k 75 tisícom kvietkov z roku 2017.

Po prvý raz sa túto jar ukáže 10 tisíc rastliniek, zasadených na jeseň 2019 – snežienky, iskerníky, modrovky, medvedí cesnak a veternica hájna.

Okrem špeciálnej červeno-bielej zmesi namiešanej holandskou spoločnosťou Verver Export a uvedenej v roku 2018 s pomenovaním „Trenčín“, bude mať naše mesto ďalšiu originálnu zmes kvetov.

Zasadená bola na jeseň 2018, kvitnúť bude teda teraz druhýkrát. Jej oficiálne uvedenie s pomenovaním „Dukla 38″, sa chystá v apríli 2020.

Ako informoval Vlado Oravec, ktorý zastupuje holandskú spoločnosť Verver Export na Slovensku, zmes kvitnúcich cibuľovín špeciálne zostavil majiteľ firmy Verver Export Holandsko, Tijmen Verver. Je navrhnutá jednak na počesť hokejistu Pavla Demitru, ako aj na počesť hokejového klubu samotného.

Zmes kvitne v dvoch fázach, v prvej sú to nižšie druhy bielych narcisov a žlto-červených tulipánov, potom sa zapájajú vyššie červené a žlté tulipány s vyššími bielymi narcismi. Biela farba symbolizuje ľadovú plochu, červená a žltá farby hokejového klubu. Kvety sú zasadené v stredovom páse na Ulici M. Rázusa. „Chceli sme, aby bola zmes čo najbližšie k štadiónu i fanúšikom, ktorí prichádzajú na zimný štadión,“ povedal V. Oravec.

Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!