Kedy v Trenčíne do škôl a škôlok? AKTUALIZÁCIA

7. 1. 2021

Pôvodne sa mali deti vrátiť do materských a základných škôl v pondelok 11. januára 2021. Pre stále veľmi zlú epidemiologickú situáciu na celom Slovensku sa primátori, starostovia, minister školstva, epidemiológovia i dátoví analytici zhodli, že by to bolo veľké riziko.

Únia miest Slovenska a jej členské mestá absolvovali online stretnutie s ministrom školstva Branislavom Gröhlingom k aktuálnym otázkam testovania žiakov a otvárania škôl ešte v pondelok 4. januára 2021. 

„Potrebovali sme hovoriť o tejto téme vzhľadom na rekordné čísla infikovaných ľudí. Rodičia i učitelia a napokon i deti potrebujú vedieť, kedy sa bude môcť do škôl vrátiť vyučovací proces. Chápeme ich, no v tejto situácii je každý ďalší krok nevyhnutné mimoriadne pozorne a zodpovedne zvážiť. Situácia je mimoriadne vážna, mestá však s dôverou rešpektujú odporúčania odborníkov a rezortu školstva. Prioritou každého z nás zostáva zabezpečiť čo najskorší návrat detí späť do škôl,“ hovorí primátor Trenčína a prezident Únie miest Slovenska Richard Rybníček.

Minister školstva Branislav Gröhling považuje vzhľadom na aktuálnu epidemiologickú situáciu a odporúčania odborníkov otváranie škôl za mimoriadne rizikové. „Verím, že čo najskôr nájdeme bezpečné a efektívne riešenie, ktoré umožní našim deťom vrátiť sa späť do škôl.“ Podľa jeho vyjadrenia návrat nebude možný skôr ako 18. januára 2021 pre deti 1. stupňa základných škôl a deti materských škôl, a to bez testovania. Deti 2. stupňa ZŠ budú ale pokračovať v dištančnom vzdelávaní až do konca aktuálneho lockdownu, teda do 24. januára.

Od 11. januára budú teda všetky školy fungovať dištančným spôsobom výučby. Materské školy budú otvorené len pre deti zákonných zástupcov z kritickej infraštruktúry. V Trenčíne je takto otvorená už Materská škola na Legionárskej ulici, kde je postarané o deti zamestnancov Fakultnej nemocnice Trenčín. Podobne funguje i školský klub detí Základnej školy na Dlhých Honoch. „Zároveň sa pripravujeme na antigénové testovanie pre žiakov 2. stupňa, jedného z rodičov každého žiaka a zamestnancov škôl a škôlok počas víkendu 23. –  24. 1. 2021,“ priblížil kroky mesta primátor R. Rybníček.

„Upozorňujem však, že to ešte nemusí byť finálne. Veľmi záleží na tom, ako sa bude pandémia na Slovensku ďalej vyvíjať. Budeme preto naďalej v kontakte s ministrom i epidemiológmi, ktorých budeme počúvať. Veľmi chceme, aby sa všetky deti čo najskôr vrátili do škôl, no nie za cenu ohrozeného zdravia,“ uzavrel nateraz primátor.

AKTUALIZÁCIA

V piatok 8. januára 2021 zasadal online mestský krízový štáb. Jedným z jeho záverov, je, že v Trenčíne materské a základné zostanú zatvorené do 25. januára 2021 – do skončenia lockdownu a do testovania zamestnancov škôl a škôlok, žiakov 2.stupňa + jedného z rodičov každého žiaka (23. – 24.1.). Dôvodom je epidemiologická situácia v meste a jeho okolí. „Sme v neustálom kontakte s RÚVZ Trenčín a rozhodujeme sa na základe aktuálnych informácií a predpokladov. Aktuálna epidemiologická situácia, teda ochrana zdravia našich obyvateľov je pre nás absolútnou prioritou, ktorá je nad všetkým ostatným. Budúci týždeň vo štvrtok bude mať mesto ďalší krízový štáb a podľa správy z RÚVZ sa budeme rozhodovať. Situáciu budeme v Trenčíne vyhodnocovať každý týždeň,“ dôvodí primátor R. Rybníček.

Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!