Kateřina Šedá: „Minulý rok si kompenzujem práve týmto projektom.“

2. 8. 2021

Uznávaná česká výtvarníčka Kateřina Šedá stojí za projektom SOBOTA V NEDEĽU – Špeciálny kompenzačný bonus 2021, ktorý realizuje v Trenčíne od 26. 7. do 26. 9. 2021 spolu s mestom a tímom Trenčín2026 v rámci kandidatúry mesta Trenčín na Európske hlavné mesto kultúry 2026. Je autorkou množstva verejných realizácií v Českej republike i v zahraničí. Každému jej projektu predchádza výskum a analýza nejakého problému. V prípade projektu v Trenčíne to boli stratené zážitky v roku 2020. Viac si prečítate v rozhovore.

  • Ako vznikol námet projektu SOBOTA V NEDELU?  

Námet projektu som objavila pri ceste vlakom, ktorý mal veľké meškanie. Rakúsky sprievodca rozdal ako kompenzáciu za stratený čas všetkým cestujúcim lístok zadarmo na ďalšiu cestu. Vtedy mi došlo, že počas epidémie kompenzujeme predovšetkým veci, ktoré sa dajú zmerať alebo zvážiť, ale nikto mám nedokáže kompenzovať stratené zážitky. Preto som premýšľala nad tým, ako odškodniť práve túto vec a vymyslela som formu zdvojeného zážitku. Stratený zážitok z roku 2020 sa pokúsim ľuďom kompenzovať tým, že im ho pridám k úplne rovnakému zážitku v roku 2021. Takže ľudia budú mať jedinečnú príležitosť sledovať napríklad futbalové stretnutie s dvoma loptami, môžu sa nechať ostrihať v jeden moment dvoma kaderníkmi alebo napríklad zažiť komentovanú prehliadku hradu s dvoma sprievodcami súčasne.

 

  • Akým spôsobom vznikali kompenzačné bonusy, ktoré sa budú v Trenčíne diať?  

Od začiatku bolo pre mňa dôležité zapojiť do projektu rôznorodé oblasti života, ktorých sa epidémia najviac dotkla – tým je napríklad kultúra, školstvo, turizmus, obchody a služby, šport alebo gastronómia. V každej oblasti som vopred špecifikovala, ako by zdvojenie malo zhruba prebiehať. Je pre mňa dôležité, aby zdvojenie bolo originálne a prinieslo ľuďom zážitok, s ktorým sa v minulosti ešte nestretli. Súčasne som chcela nechať tvorivý priestor ľuďom, ktorí budú zážitky sami vytvárať, takže som množstvu z nich dala len všeobecný rámec a oni sami nejaký bonus vymysleli. Napríklad 1.augusta sa do akcie zapojilo 27 kaviarní v centre mesta a každá z nich si vymyslela vlastný bonus, ktorý propagovala upútavkou na svojom stole. Sama som bola zvedavá, čo všetko miestnych obyvateľov napadne, humoru a nadsádzke sa medze nekladú. 

  • Je niečo špecifické v rámci projektu, na čo by ste chceli upriamiť pozornosť?   

Myslím si, že sa nám darí do jedného projektu zapojiť veľmi rozdielne skupiny ľudí, ktorí sa bežne na spoločných akciách nestretávajú. Pracujeme napríklad so športovcami, umelcami, majiteľmi reštaurácií, prevádzkovateľmi kaderníctiev, vojakmi, policajtmi, mníškami, plavčíkmi, s rómskou komunitou, s ľuďmi so znevýhodnením, s tými najmladšími ale aj s najstaršími. Práve otvorenosť projektu je jeho hlavným špecifikom a verejnosť chce motivovať nielen k zapojeniu, ale aj k vytvorenie vlastného bonusu. 

  • Je nejaký zážitok, ktorý by ste si rada vykompenzovala aj vy, ako umelkyňa?  

Ja si minulý rok kompenzujem práve týmto projektom. 

  • Ako sa do projektu môžu zapojiť obyvatelia mesta Trenčín?  

Súčasťou projektu je súťaž pre verejnosť. Ktokoľvek môže vymyslieť svoj vlastný kompenzačný bonus pre svojich klientov, zákazníkov, spolupracovníkov ale aj priateľov alebo rodinu, aby im dvojnásobne vynahradil zážitok, o ktorý vlani prišli. Môže ísť aj o drobné gestá, ktoré dokáže každý z nás – niekomu dvakrát poďakovať alebo dvakrát s niečím pomôcť. Svoje námety môžu ľudia posielať na e-mailovú adresu sobotavnedelu@trencin.sk do 26. augusta 2021. Dva najlepšie bonusy odmeníme letom balónom vďaka spolupráci s Balony.sk. 

  • Čo by mal celý tento projekt ľuďom priniesť? 

Posledný rok počúvame zo všetkých strán volanie po návrate do normálu. Je ale stav pred pandémiou skutočne stavom, do ktorého sa chceme vrátiť? Nie je to skôr šanca, ako niektoré veci začať robiť inak a lepšie? Plné obchodné centrá na perifériách a prázdne historické ulice. Veľké množstvo sociálnych platforiem a napriek tomu vzrastajúca sociálna izolácia jednotlivcov. Radikalizácia, veľká nerovnosť a nefungujúci komunitný život v mestách, obciach, mestských štvrtiach, v panelákových domoch. Mnoho miest dnes funguje len ako spálňa – ľudia za sebou po práci často zabuchnú dvere a spoločnosť im robí hlavne televízia a online priestor. Cieľom môjho projektu je posunúť hranice rôznych oblastí a pokúsiť sa veci urobiť inak, ako sme boli zvyknutí pred pandémiou. To všetko prostredníctvom spoločnej participácie, pri ktorej sa ľudia môžu stretnúť a spoločne zistiť, že v tom nie sú sami. 

 

KATEŘINA ŠEDÁ je česká výtvarníčka, ktorej práca má blízko k sociálnej architektúre. Je v poradí druhým českým umelcom, ktorý mal sólovú výstavu v Tate Modern v Londýne (2011). Je držiteľkou niekoľkých ďalších prestížnych ocenení ako napríklad Magnesia Litera, cena Architekt roku 2017, cena Jindřicha Chalupeckého a ďalšie. Kateřina Šedá sa zameriava na sociálne ladené happeningy a experimenty zamerané na to vyviesť zúčastnených zo zažitých stereotypov alebo zo sociálnej izolácie. Pomocou ich vlastných (vyprovokovaných) aktivít a vďaka novému využitiu všedných prostriedkov sa pokúša prebudiť trvalú zmenu v ich správaní. 

 

Kandidatúra mesta Trenčín na Európske hlavné mesto kultúry – Trenčín 2026  

Trenčín sa už na začiatku roku 2020 rozhodol zabojovať o prestížny európsky titul a v roku 2026 sa chce stať Európskym hlavným mestom kultúry (EHMK) s projektom Cultivating Curiosity – Pestovanie Zvedavosti (viac na www.trencin2026.sk). V rámci konkurencie 8-mich slovenských miest sa mu spolu s Nitrou a Žilinou podarilo začiatkom tohto roku postúpiť do druhého kola. Víťaz bude známy na konci roka 2021. 

Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!