Jozef Čery opäť s najlepšou kronikou

27. 11. 2014

Písaniu kroniky mesta Trenčín sa venuje 42 rokov. Prvenstvo medzi kronikármi krajských miest na Slovensku obhájil už po druhýkrát.


Cieľom celoštátnej súťaže Slovenská kronika je podnietiť a motivovať záujem o dôsledné uchovávanie nehmotného kultúrno-spoločenského dedičstva formou tvorby kroník, monografií obcí a miest. Jej hlavným usporiadateľom a odborným garantom je Národné osvetové centrum.


Trenčiansky mestský kronikár Jozef Čery je medzi slovenskými kronikármi jednotkou už od roku 1999, kedy v treťom ročníku tejto súťaže za svoju priekopnícku prácu na kronike mesta Trenčín získal prvé miesto. Dovtedy všetci písali len ručne, Jozef Čery prišiel ako prvý s digitalizovanou kronikou. Prvú cenu získal v súťaži slovenských kroník aj v roku 2005 za Kroniku Trenčianskej univerzity A. Dubčeka.


Prvá priečka za Kroniku mesta Trenčín ho čakala aj na minuloročnom vyhodnotení celoslovenskej súťaže kroník. Najnovšie bolo mesto Trenčín 26. novembra 2014 v Martine ocenené hlavnou cenou v kategórii Kronika krajského a okresného mesta. Na 8. ročníku celoštátnej súťaže o najlepšiu kroniku, monografiu obce a mesta posudzovala porota 26 kroník a 58 monografií. Kronikárovi mesta pánovi Jozefovi Čerymu blahoželáme! Na fotografii mu gratuluje Veronika Vasilová z Národného osvetového centra. 

Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!