Jozef Čery a Miroslav Hlinka oslávili životné jubileá

5. 3. 2012

Vo februári oslávili svoje významné životné jubileá dvaja známi Trenčania – kronikár mesta Jozef Čery a ešte stále najlepší strelec hokejovej Dukly Miroslav Hlinka starší.


70 ročný jubilant Jozef Čery oslávi tento rok ešte jedno nezanedbateľné výročie. Bude to už celých 40 rokov, čo píše mestskú kroniku. Zamestnancom úradu sa stal 1.augusta 1972, keď mal 30 rokov. Dovtedy učil telesnú výchovu, chémiu a aj práce v dielni.  


„Do kroniky som začal písať ručne dokumentačným atramentom. Najväčší zážitok som mal, keď prišla doba počítačov,“ zaspomínal si oslávenec. Mimochodom,  bol to práve Jozef Čery, kto ako prvý na Slovensku zdigitalizoval mestskú kroniku.  Od roku 2003 je možné nájsť trenčiansku kroniku na web stránke mesta.


„Ak by som mal pomenovať pre mňa najväčšiu udalosť, bol to jednoznačne rok 1989 a zmeny,  ktoré sa udiali.  Potom mi už príspevky neschvaľovali stranícke orgány. Mohol som pracovať na metodike a tvoriť zároveň osnovu písania kroniky,“ – uviedol Jozef Čery, ktorý sa stal dokonca školiteľom kronikárov. V roku 1998 na celoslovenskej súťaži kroník jednoznačne zaujala a vyhrala trenčianska kronika, a teda i Jozef Čery.


Dnes je na dôchodku, no našej trenčianskej kronike sa venuje intenzívne ďalej a rád.


…………………………………………………………………………………………………………………………………………


V trenčianskom hokejovom klube hrali vždy veľmi dobrí hokejisti. Žiadny z nich však neprekonal rekord Miroslava Hlinku staršieho, ktorý strelil v 44 zápasoch neuveriteľných 46 gólov! Rodák z Prahy sa zoznámil s hokejom ako štvorročný.


„ Vždy mi najviac imponovalo dávať góly,“ hovorí čerstvý šesťdesiatnik, ktorý do Dukly nastúpil na vojnu v roku 1971 a hneď v úvodnej sezóne strelil 22 gólov. Po vojne sa vrátil do Prahy, no nezostal tam dlho. Dôvod? Bytová situácia. „Mali sme už syna a nemali sme byt,“ – spomína Miroslav Hlinka starší, ktorý prijal ponuku z Trenčína, že ak sa vráti, okamžite dostane byt. Tak sa aj stalo.
„Dukla nám poskytla naozaj vynikajúce podmienky,“ potvrdil M.Hlinka. A tak sa mohol sústrediť na tréningy a zápasy. „Vždy som si všímal brankára, čo robí, ako reaguje. No a potom som musel mať perfektne pripravenú hokejku,“ –  vysvetľuje tajomstvo jeho gólových istôt.
Hokejovú kariéru ukončil v Dubnici nad Váhom, kde odohral 7 sezón. Neskôr bol vedúcim A-mužstva Dukly Trenčín a vyskúšal si aj trénerskú pozíciu, keď koučoval piatakov Dukly.


Obom oslávencom želáme veľa zdravia a radosti zo života. Všetko najlepšie!


Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!