Jedinečná spolupráca s nórskym Bodø

8. 8. 2024

Medzinárodný projekt spolupráce medzi mestom Trenčín a nórskym Bodø, ktoré je v roku 2024 jedným z troch európskych hlavných miest kultúry prináša zaujímavé a užitočné aktivity partnerských organizácií z Bodø a Kreatívneho inštitútu Trenčín.

Kultúrny dialóg a výmena know-how na lepšie vzájomné pochopenie a fungovanie sú nadradenými cieľmi tejto bilaterálnej spolupráce. Študijné cesty medzi Slovenskom a Nórskom v ňom hrajú dôležitú úlohu.

Prvá cesta slovenskej delegácie sa uskutočnila 20. – 25. júna 2024. Do Nórska, okrem Petry Mikulášovej, tlmočníčky z nórčiny a najmä manažérky projektu, vycestovali aj kolegovia z Kultúrno-kreatívneho centra Hviezda, z Kreatívneho inštitútu Trenčín, členovia kapely Grayhole, Adriana Babálová z Komorného orchestra mesta Trenčín a tiež speváčka Vanessa Weiszová.

Cieľmi cesty bolo získať prehľad o fungovaní Európskeho hlavného mesta kultúry Bodø 2024 a zoznámiť sa ako funguje mládežnícky nórsky festival UKM – Norwegian Youth Festivals of Art, ktorý organizujú mladí ľudia. Na festivale vystúpila aj mladá slovenská kapela Grayhole a speváčka Vanessa Weisz.

Slovenská delegácia navštívila i múzeá v meste Bodø, kde viedli diskusie s ich pracovníkmi a zisťovali, ako fungujú a v čom sa líšia od slovenských múzeí. Boli napríklad v múzeu Jektefartsmuseet. V ďalšom múzeu Luftfartsmuseet (letecké múzeum) sa oboznámili s výskumným projektom Cald War Stories. No a spolu s takmer 5 000 obyvateľmi Bodø a jeho okolia si užili podujatie Midsummer Mystery v parku na pobreží neďaleko centra mesta. 

Ako túto prvú študijnú cestu vnímala Paulína Šávoltová, produkčná z Kultúrno – kreatívneho centra Hviezda?

„Pre mňa bolo dôležité pozrieť sa, akým spôsobom v Nórsku zapájajú mladých ľudí do kultúrnych procesov, ale aj zistiť, ako funguje mesto s titulom EHMK po samotnom otváracom ceremoniáli. Nadviazali sme užitočné kontakty. Najväčšou inšpiráciou pre mňa bola dôvera, s ktorou tam nechali mladých ľudí pracovať. U nás sa, žiaľ, skôr stretávam s tým, že osoby s dlhoročnými skúsenosťami majú problém vložiť dôveru do mladých ľudí začínajúcich v akomkoľvek odvetví. Bolo naozaj inšpiratívne počuť, že organizácia tamojšieho festivalu UKM je založená na mladých s pomocou dospelých a nie naopak. Rovnako inšpiratívne bolo počuť, že aj v Bodø bola spočiatku časť obyvateľstva, ktorá vnímala projekt Bodø 2024 ako “hlúposť a zbytočne vyhodené peniaze“, no postupom času sa to zmenilo a teraz sa tam z toho obyvatelia naozaj tešia. Podarilo sa im naučiť ľudí mať radosť z toho, čo projekt EHMK môže priniesť.“

Opäť v Nórsku

V stredu 7. augusta 2024 vycestovalo do Nórska na druhú študijnú cestu v rámci projektu ďalších 10 ľudí. Ide o zástupcov Útvaru kultúrno-informačných služieb MsÚ Trenčín, Verejnej knižnice M. Rešetku Trenčín, Literárne rezidencie Košice – Epic Residencie), trenčianskeho OZ FORMAAT a tiež Martina Jánošíková, riaditeľka festivalu Príbehom na stope, či  Soňa Uriková, spisovateľka a dramaturgička OZ literarnyklub.sk a BRaK-festival.

Až do 12. augusta 2024 absolvujú bohatý program, v rámci neho chcú získať cenné informácie v oblasti kultúry, organizácií veľkých kultúrnych podujatí a nadviazať nové kontakty s odborníkmi v kultúrnom odvetví.

Navštívia literárny festival Hamsunove dni v Oppeide na Hamarøy, v meste Bodø sa stretnú so zamestnancami knižnice Stormen a preskúmajú jej jedinečné prostredie a inkluzívne aktivity zamerané na čo najširšie publikum.

Mesto Trenčín získalo na realizáciu projektu od Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR finančné prostriedky z grantov EHP a Nórska 410-tisíc eur. Finančná spoluúčasť mesta nie je potrebná. Spomínané peniaze je možné použiť len na bežné výdavky, pričom všetky aktivity sa musia uskutočniť do 31. marca 2025. Celý projekt bude ukončený záverečnou konferenciou.

„Vďaka tomu, že Trenčín bude v roku 2026 Európskym hlavným mestom kultúry, sme získali peniaze z Finančného mechanizmu EHP a Nórskeho finančného mechanizmu na vzájomnú spoluprácu a zdieľanie know-how, kultúrne výmeny, rozvoj odbornosti pracovníkov v kultúrnom odvetví, výskum, podporu rozpoznateľnosti Trenčína v zahraničí a podobne,“ povedal viceprimátor Trenčína Patrik Žák. Koordinátorom projektu je naše mesto. Ukončený bude záverečnou konferenciou.

Všetky aktivity projektu sú financovaný z Grantov EHP a Nórska. 

Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!