Hudobná nedeľa bude so Saxophone Syncopators

4. 7. 2019

Každú nedeľu počas letných prázdnin si môžete na Mierovom námestí oddýchnuť pri počúvaní pravidelných koncertov so začiatkom vždy o 17.00 hodine. Najbližšie to bude hudobná produkcia unikátneho saxofónového kvarteta.

Saxophone Syncopators sa špecializujú najmä na autentickú interpretáciu hudobného žánru ragtime v aranžmánoch pre štyri saxofóny.

Aranžmány týchto skladieb pochádzajú z rokov 1910 až 1920, kedy saxofón ako hudobný nástroj zažíval svoj najväčší vývoj, a stal sa veľkou inšpiráciou pre interpretov aj pre hudobných skladateľov. 

Saxophone Syncopators hrajú najstarší ragtime a hot jazz z rokov 1912 – 1920 v originálnych úpravách pre saxofónové kvarteto po vzore saxofónových ansámblov, ktoré v týchto časoch existovali, ako napr. Six Brown Brothers, Columbia Saxophone Sextette, The Missouri Entertainers, Joe Thomas Saxotette, Hollis Saxophone Quintet.

Na dosiahnutie čo najvernejšieho a najautentickejšieho zvuku používajú originálne dobové nástroje z 20-tych rokov minulého storočia. Okrem toho sa členovia zoskupenia venujú aj interpretácii skladieb tzv. vážnej hudby, ktoré v tomto období pre toto obsadenie boli skomponované.

saxofone syncopators

Kto tvorí Saxophone Syncopators?

Pavol Hoďa (soprán/alt saxofón) ukončil v roku 1998 štúdium na Konzervatóriu v Bratislave, počas štúdia vyhral dvakrát 1. miesto na súťaži slovenských konzervatórií.  Pôsobil ako člen Symfonického orchestra Slovenského rozhlasu, spolupracoval s orchestrami  B Side Band Brno, Ondrej Havelka a jeho Melody Makers,  Dixielendový band Jaromíra Hniličky, Gustav Brom Big Band,  Štátny komorný orchester Žilina, Slovenská filharmónia, Košická filharmónia, Karlovarský symfonický orchester, Adolf Sax Quartet USA. V súčasnosti pôsobí ako člen orchestra Bratislava Hot Serenaders, Fats Jazz Band a v kvartete Saxophone Syncopators

Frederika Babuliaková (alt saxofón) ukončila štúdium na Konzervatóriu v Bratislave v roku 2014 s titulom „Najlepší absolvent roka“. V súčasnosti študuje v saxofónovej triede Alexandra Stepanova na Akadémii umení v Banskej Bystrici. V roku 2014 získala 1. miesto na súťaži slovenských konzervatórií v Banskej Bystrici a účinkovala na prestížnom stredoeurópskom festivale koncertného umenia v Žiline. Pravidelne sa zúčastňuje medzinárodných interpretačných kurzov v Ostrave v hre na saxofóne, kde pôsobia lektori Philippe Porteojie a Pawel Gusnar.

Ján Gašpárek (tenor saxofón) ukončil v roku 2000 štúdium na Konzervatóriu v Bratislave. V štúdiách pokračoval na Akadémii umení v Banskej Bystrici, kde v roku 2005 ukončil svoje magisterské štúdium. V rokoch 2003 a 2004 sa zúčastnil na medzinárodných interpretačných kurzoch v Maďarsku Ráckeve Music Castle Festival u lektorov Jože Kotar, Kohán István a Dittrich Tibor. Okrem pedagogickej činnosti a ďalších sólových a komorných aktivít pôsobí aj ako člen saxofónového kvarteta Saxophone Syncopators.

Ladislav Fančovič (barytón saxofón, aranžmány) ukončil štúdium hry a klavíri na konzervatóriu v Bratislave s titulom Najlepší absolvent roka 2000. Študoval na Akadémii múzických umení v Prahe v triede Prof. Mariana Lapšanského, na Universität für Musik und darstellende Kunst vo Viedni u Prof. Wolfganga Watzingera a na Vysokej škole múzických umení v Bratislave, kde svoje doktorandské štúdium ukončil v roku 2010. Viackrát sa stal finalistom a laureátom domácich a medzinárodných súťaží. Svoje vzdelanie si dopĺňa účasťou na majstrovských kurzoch, vystupuje ako sólista s mnohými slovenskými a českými orchestrami. Je vyhľadávaným komorným hráčom a stálym členom zoskupení Hugo Kauder Trio a Berger Trio. V roku 2011 zhmotnil svoju lásku k starému džezu tým, že založil a umelecky vedie jazzový orchester Fats Jazz Band, ktorý hrá swingovú hudbu 30-tych až 40-tych rokov minulého storočia. V roku 2014 založil saxofónové kvarteto Saxophone Syncopators, ktoré sa venuje autentickej interpretácii štýlu ragtime po vzore ansámblov zo začiatku 20. storočia.

Na koho sa môžete tešiť počas ďalších Hudobných nedieľ?

Z festivalu Pohoda príde 14. 7. prvý afganský čisto ženský orchester Zohra, nezabudnuteľné hity Karola Duchoňa ponúkne 21. 7. Ludo Kuruc Band a posledná júlová nedeľa bude s „vytunovanou“ cimbalovkou SilBand.

V auguste prídu duo Natalie & Martin Bies, speváčka Janais, český šoumen Josef Laufer, Pressburger Balkan Band a domáca kapela Autumnist.

Začiatok koncertov je vždy o 17.00. Vstup je voľný. 

Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!